Дочка і мати Ларіни

Дочка і мати Ларіни

От цікаво, чому тема сформульована “Дочка і мати Ларіни”, адже дочок дві?
Пушкін казав про старшу, що вона у рідній сім’ї здавалася чужою дівчинкою. Як на мене, то Тетяна не здавалася, а була чужою дівчинкою, зовсім не схожою на своїх батьків і тим більше на сестру.
Старша дочка народилася не в найщасливіший період життя матері, яку не спитали, чи хоче вона заміж, чи подобається їй наречений. Молода дружина плакала, страждала, ледве не розлучилася з чоловіком… Потім зайнялася господарством.
Дочка від нелюбого

чоловіка, старша за віком, Тетяна не стала улюбленицею матері, і після народження її доручили няні. На щастя, та не могла навчити свою вихованку дворянської манірності та пустої балаканини. Сільська віддаленість позбавила дівчинку компанії інших панночок, а нестачу спілкування надолужили книги:

Ей рано нравились романы;
Они ей заменяли все…

Вона закохувалася в оманливий світ оповідей Річардсона і Руссо.
Наступним вихователем і подругою Тетяни стала природа: ранні підйоми, ще до сходу сонця, і влітку й узимку… Простота й природність вигідно відрізняють Тетяну від матері і сестри – цих

копій московської панночки.
У роки своєї юності Pachette (так називали Ларіну-матір) книжок не читала, але чула про них від московської кузини – княжни Аліни. Вона завжди була одягнена за модою і до лиця, писала “кров’ю… в альбоми ніжних дів”, російську Н як N французьку вимовляти вміла в ніс… Ставши сільською баринею, вона передала московську “науку” молодшій дочці Ользі. Та була гарною ученицею.

С послушной куклою дитя
Приготовляется шутя
К приличию – закону света,
И важно повторяет ей
Уроки маменьки своей.

Подібно до того як мати Ларіна забула “славного франта” і “гвардії сержанта”, Ольга швидко втішилася після загибелі Ленського:

Увы! Невеста молодая
Своей печали неверна.
…Улан умел ее пленить,
Улан любим ее душою…

Звичайно, й Тетяні довелося вийти заміж не за коханого, а з волі батьків:

Меня с слезами заклинаний
Молила мать; для бедной Тани
Все были жребии равны…
Я вышла замуж..

Люди різні, а життя однакове… Ні старша Ларіна, ні її дочки не винні в тому, що їхня доля була визначена заздалегідь. Мабуть, навіть щасливішою є доля Ольги та її матері, завдяки тому, що світське виховання зробило їх такими неглибокими, з короткою пам’яттю.
Тетяні такого не випало.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Дочка і мати Ларіни