Біблійні образи в поезії Т. Г. Шевченка

Після прочитання творів Т. Шевченка було б помилкою вважати, що письменник обмежувався лише близькими йому темами, а також сюжетами з життя рідного йому селянства. Автор добре знав надбання світової культури, і це давало йому можливість звертатись до будь-якої з історичних епох, робити свої (до речі, сміливі) висновки. Коли він говорить про криваву боротьбу повстанців, то пригадує події Варфоломіївської ночі; а коли розповідає про неофітів, то порівнює їх з декабристами.
Отже, як бачимо, Шевченко часто звертається до біблійних мотивів, до

псалмів староєвропейських пророків. Саме звідси він брав теми для своїх творів, епіграфи. У псалмах та легендах євангельських поет-демократ бачив багато справжньої поезії. Звідси і черпав він матеріал для своїх творів, переспівував їхі
Думки легендарних пророків, біблійні мотиви доводили, що людська праця – це краса, справедливість і любов. Шевченко звертався до Біблії як до літературного твору, а не як до святого письма, звідси він брав образи, мотиви і сюжети, створюючи поезії актуального громадянського спрямування – анти-царського, антикріпосницького, революційного змісту. Твори “Марія” “Царі”,
. “Подражаніє Ієзекіїлю”, “Ісая. Глава 35” мають одверто революційний змісте

В образі Бога він показує ідеал святості, а Марія – рідна мати, мати-земля, Україна-ненька. В образах німих рабів автор зображує простий люд, який терпляче зносить усі знущання панівної верхівки.
У твори біблійного змісту Шевченко вкладає свій зміст – він пророкує щасливе майбутнє, висловлює свої сподівання на загибель експлуататорського ладу:
Оживуть, степи, озера,
І не верстовії,
А волнії, широкії.
Скрізь шляхи святії
Простеляться, і не найдуть
Шляхів тих владики,
А раби тими шляхами
Без гвалту і крику
Позіходяться докупи,
Раді та веселі.
І пустиню опанують
Веселії села.

Як поет-революціонер, він не може не закликати до боротьби за свободу. Тому і відстоює народні мрії, пророкує всенародну розправу над гнобителями:
Борітеся – поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!
… Діла добрих обновляться,
Діла злих загинуть.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Біблійні образи в поезії Т. Г. Шевченка