Батьки і діти в однойменному романі Тургенєва

Роман Тургенєва «Батьки і діти» – не змалювання боротьби «батьків» і «дітей», які втілили в собі різні ідеології, народжені новою та попередньою епохами. Це також і філософські роздуми автора про зміну поколінь, про вічний поступ життя і вічну боротьбу старого й нового.

«Батьки» в романі – люди відставні, явище архаїчне, – з точки зору Базарова. Однак Тургенєв завжди стоїть вище від своїх героїв, бачить і розуміє більше і глибше, ніж вони. Базаров поставив хрест на «батьках», життя кличе його вперед. Але автор глибоко зазирає в душу

кожного із своїх героїв. Він бачить горе старих батьків, які жадібно тягнуться до своїх синів, бояться віратити духовний зв’язок з ними, силкуються дорости до них і втрачають зв’язок з молодими.

Ось, наприклад, Микола Петрович Кірсанов. Він любить музику, поезію, природу. Гри роки прожив з Аркадієм у Петербурзі, коли той навчався в університеті. Намагався заводити знайомства з молодими товаришами Аркадія. Він привітно зустрічає Базарова, хоче бути близьким з ним, як з другом свого сина. ! щиро не може зрозуміти, чому зближення не відбувається. Шляхетність Миколи Петровича, широта його натури виявляються в тому,

що він готовий визнати переваги молодого покоління, закономірність розходжень «батьків» і «дітей».

Більш трагічна доля Павла Петровича Кірсанова. Тому й конфлікт його з Базаровим набуває в романі більш яскравого художнього втілення. Павло Петрович категорично відкидав усе нове. Базаров вважав, що Павло Петрович Кірсанов не гідний не лише поваги чи співчуття, навіть і жалю. Без сумніву, Павло Петрович належить до людей, наділених розумом, освічених. А від них так звані «нові» люди вимагали активного ставлення до життя, замість пасивного підкорення обставинам.

Сам Тургенєв за своїми поглядами належав до покоління «батьків» в особі найкращих його представників. Однак автор виправдав Базарова і гідно оцінив його. Проти цього типу Тургенєв не знайшов жодного істотного звинувачення. Тургенєв, за словами Писарєва, «не полюбив Базарова», але визнав його силу, його перевагу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Батьки і діти в однойменному романі Тургенєва