Життєвий подвиг Грабовського

В історію української літератури Павло Грабовський увійшов як поет-борець, публіцист і критик, пропагандист світової літератури, співець дружби народів, істинний гуманіст. Письменник захоплювався народними піснями, високо цінив їх глибокий зміст, поетичну красу. Вони були головним джерелом творчості поета.

Вся літературна діяльність Грабовського нерозривно пов’язана з життям трудящих. Грабовський виступав проти тих літераторів, які оспівували одну тільки природу, кохання, відвертали увагу трудящих від злободенних питань життя.

Головне завдання поета, – вважав Грабовський, – зображувати життя й боротьбу народу.

В поезії «Трудівниця» письменник зображує гірку долю молодої сільської вчительки, яка самовіддано працювала для народу й передчасно зійшла в могилу. Поет славить невтомну працю вчительки, її любов до дітей:

Рук і на час не складала Щиро кохала діток, Листу якогось-то ждала, – Тільки і знав наш куток.

Для дітей трудящих вчителька була ясним світлом у похмурому й темному житті:

Журно посходились дітки Обік німої труни: Втратили неньку сирітки, Втратили промінь вони.

З великою силою Грабовський висловлює революційний

оптимізм у поезії «Надія». Вірш починається запереченням зневіри, безнадії. Кожен рядок строфи є окремим реченням-закликом. Поет вірить у перемогу добра і справедливості. Через образ трудового народу проводиться ідея створення нового, справедливого соціального ладу:

Зрадно купленої слави, – Панство волі йде услід, І на чолі миросправи Зласне з’явиться нарід!

Провідними у поезії Грабовського є світлі поклики до дружби і братства між народами. Дружба народів – одна з провідних ідей поезії Грабовського, який закликав трудящих розірвати кайдани, випростатися і поєднатися у спільній боротьбі проти гнобителів. У зверненні «До галичан» він проголошував:

Міцно, браття, стиснем руки, Обіймімось гаряче; Вкупі рушимо проти муки, Що вражає боляче!

Розглянуті вірші Грабовського належать до громадянської лірики, що становить особливий вид поетичної творчості. Павло Грабовський є одним із тих представників демократичної інтелігенції, які в умовах царського ладу за благородні, високі ідеї йшли на каторгу, на заслання. Своєю творчістю він збагатив українську художню літературу.

«…Як співець трудового народу, як безкомпромісна, глибоко принципова людина ввійшов Грабовський в нашу літературу», – писав М. Рильський. І ми з повагою повторюємо його слова.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Життєвий подвиг Грабовського