Життя – як спалах (життєвий і творчий шлях Івана Липи)
І. Іван Липа – письменник-борець. (І. Липа – суспільно-політичний діяч, письменник, лікар, один із найвидатніших ідеологів українського визвольного руху. Літературний псевдонім письменника – Петро Шелест.)
ІІ. Заснування 1. Липою таємного товариства “Братства Тарасівців”. (І. Липа – організатор та автор програми “Братство Тарасівців” – першої організації, яка поставила своєю метою досягнення незалежності України. 1890 року 1. Липа разом зі своїми однодумцями Б. Грінченком, М. Вороним та іншими студентами харківських
1. Внесок “Братства Тарасівців” у розвиток українського національного визвольного руху. (“Братство Тарасівців” утворило “Молоду громаду”, до якої увійшло 20 студентів. Вони зібрали бібліотеку нелегальних видань, готували ці видання до друку, виступали з політичними доповідями, листувалися зі своїми однодумцями з Галичини.)
2. Програма “Тарасівців”. (Автором цієї програми став І. Липа. “Тарасівні” проголошували передусім єдність та соборність усієї України, “розбити
3. Розгром “Братства Тарасівців”. (1893 року Братство було розгромлене царськими жандармами. Іван Липа разом з друзями-однодумцями був заарештований. Після тридцяти місячного ув’язнення ще три роки жив під наглядом поліції у Керчі. Закінчивши у 1897 році навчання в Казані, практикує лікарем на Херсонщині і в Полтаві, пізніше переїхав до Одеси.)
4. Громадська робота. (Крім лікарської практики, І. Липа займається і громадською роботою: побудував лікарню для незаможних мешканців, організував видавництво “Одеська літературна спілка”, видавав альманах “Багаття”, тісно співпрацював з “Просвітою”. У 1918 році був призначений українським комісаром Одеси. У 1919 році в уряді УНР став міністром віросповідань, юстиції, охорони здоров’я. У 1920 році входив до складу комісії з підготовки Конституції УНР.
Помер І,-Липа 13 листопада 1923 року у м. Винниках біля Львова.)
5. Літературна діяльність І. Липи. (Іван Липа залишив велику літературну спадщину: повісті, оригінальні фантастичні оповідання та притчі, легенди, байки, казки для дітей. Найвідоміші з них: “Мати”, “У невідому путь”, “Близнята” та інші, які становлять цікаву сторінку в історії української літератури.)
ІІІ. “Чи то щастя людей у мізерних забавах і пристрасних задоволеннях?” (І. Липа). (Письменник-патріот 1. Липа стверджував, що життя – це постійна боротьба, людина в ньому – борець, шлях цієї боротьби – непередбачуваний і невідомий, тому слід кожному готувати себе до життя у прекрасному, але жорстокому світі. І ще необхідно пам’ятати: мізерні забави і пристрасті не можуть зробити людину щасливою. Наше призначення – залишити після себе добрий слід на Землі. Своїм життєвим подвигом І. Липа переконливо довів це.)