Життєвий і творчий шлях Едгара По

Батьки Едгара По були в минулому акторами, вони залишили його сиротою, коли йому ще не було трьох років. Про матір вірогідно відомо, що вона вмерла рано, про батька це можна сказати зі значною визначеністю. У всякому разі, він зник, і доля його так і залишилася таємницею.

Дитину усиновив Джон Аллан з Річмонда, де процвітав, як тютюновий торговець. Матеріальний статок у родині був, звичайно, зміною на краще для маленького Едгара, але він незабаром став пустуном долі своїх бездітних прийомних батьків, а це жодному дитині не йде на користь. Через чотири роки, коли хлопчику було сім років, Аллани переїхали в Лондон. Війна з Англією була закінчена, шлях для торгових суден знову зробився безпечний, і містер Аллан збирався відкрити контору в Лондоні. Війна Англії з Францією теж була кінчена, але про це Алани довідалися вже в Англії, тому що під час битви під Ватерлоо вони знаходилися в шляху. Вони пробули в Англії до літа 1820 року. Едгар По провів цей час у школі, причому жодного разу за увесь час не перепливав протоки між Англією і європейським континентом, і з тих пір узагалі за кордоном не

бував.

Вдома в Америці він закінчив школу і надійшов у Віргінський університет, де провчився тільки один семестр, але зовсім не тому, що його виключили, як прийнято думати. І репутацію п’яниці і гравця йому навряд чи придумали б, якби він не став знаменитим письменником. Всього чотирма роками раніш у Боуденськом коледжі був оштрафований на п’ятдесят центів за гру Готорн. На щастя, з цього випадку не роздули для Готорна дурної слави. По, безсумнівно, грав на великі суми і частіше, чим його побратим по перу, і пив більше. Що ж, з тих пір минали покоління студентів, більш злісних гравців і п’яниць, що не володіли у своє виправдання геніальністю. Просто По, на своє лихо, був на рідкість піддається дії алкоголю і до того ж мав звичай пити залпом. А це дуже нещасливий збіг. Звичка пити залпом дотепер поширена в Америці і породила два історичних явища: гіркого американського п’яницю і Вісімнадцяте виправлення до Конституції – сухий закон.

Повернувши в Річмонд, По якийсь час працював у конторі Аллана, справи якого похитнулися після повернення з Англії. Спустя кілька місяців По, випливаючи давньому своєму бажанню, відправився побачити світ. Він поїхав у Бостон і в травні 1827 року вступив в армію. У Бостоні він зустрівся з Томасом і, зібравши все написане в отроцтві і юності, видав “Тамерлана”. Чому він записався в армію під ім’ям Едгара Перрі, неможливо пояснити. Таких випадків в армії тисячі, і в кожного – своє підгрунтя. У Едгара По, звичайно, не було ніяких особливих мотивів; можливо, ідея прийшла до нього тільки в ту хвилину, коли на вербувальному пункті в нього запитали прізвище. Його поводження в армії, за словами його командира, було бездоганним: “Має гарні звички і зовсім не п’є”. Варто відзначити, що за кілька місяців він був зроблений у старшини – це найвищий чин, якого він як доброволець міг домогтися.

Чому б йому не стати офіцером? За згодою і частково за підтримкою свого названого батька Едгар По в липні 1830 року надійшов у Військову академію Сполучених Штатів. За рік до цього він видав другу книгу віршів, чи, вірніше, перевидав першу з деякими додаваннями. Книга називалася “Аль Аарааф, Тамерлан і дрібні вірші”, вийшла вона в Балтіморі в 1829 році. Краще б він присвятив себе літературі вже тоді й уник би багатьох неприємностей, що очікували його у Військовій академії у Вест-Пойнті. 28 січня 1831 року військовий суд обвинуватив його у відхиленні від обов’язків і непокорі наказам. Рішення суду затвердив військовий міністр, і По був виключений з академії. Залишаючи Вест-Пойнт, він мав тільки двадцять чотири центи. Він відправився в Нью-Йорк, де випустив третю свою книгу (знову збірник уже друкувалися віршів з додаванням нових), названу “Вірші” і позначену як “друге видання”. Потім він виїхав до родичів у Річмонд і оселився у своєю вдовою тітки Марії Клем.

Два роки пройшли на самоті і міркуваннях. Едгар По з’явився знову на літературному обрії в жовтні 1833 року – виграв 50 доларів у конкурсі на кращу розповідь, улаштованій “Балтиморським суботнім відвідувачем”. Його розповідь називалася “Рукопис, знайдений у пляшці”. Поетичний конкурс того ж журналу знову виграв По – його вірш називався “Колізей”. Однак “Відвідувач” рахував недоречним присудити обидва призи одній людині, і поетична першість віддали деякому Джонові Хьюіту, якому ці гроші (25 доларів) навіть не були потрібні: він зволів узяти замість них срібний кубок, де його успіхи більш довговічно відбиті.

50 доларів у 1833 році – це не 50 доларів тепер, але такій людині, як Едгар По, ця сума показалася б величезної в будь-якім столітті. Узагалі літературною працею тоді можна вже було добре заробити, але для По все Ето ще було нове. Він прилучився до літераторської професії, з тих пір життя його – частина історії американської періодичної преси. Покладемо, не тільки періодичної, але почалося з періодики.

У 1839 році розповідей, надрукованих По в журналах, набралося досить, щоб випустити двотомник “Гротески й арабески”. Два томи вийшли в 1840 році у Філадельфії. По залишив за собою авторське право (яке коштувало, щоправда, набагато менше, ніж срібний кубок містера Хьюіта) і двадцять екземплярів із семисот п’ятдесятьох надрукованих. У 1836 році він женився на своїй двоюрідній сестрі Вірджинії Клем, який тоді було ледь чотирнадцять років.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір роздум на тему без мови немає народу.
Життєвий і творчий шлях Едгара По