«Зачарована Десна» – твір про красу землі і людини

Олександр Довженко був закоханий у природу свого рідного краю, вважав, що тільки природа пробуджує творчі сили людини.

Семирічний Сашко жив тихо і просто, бо його оточували мудрі, красиві люди. «Боже мін, скільки ж прекрасного і доброго було в моєму житті», – згадував уже дорослий талановитий митець. І в його уяві з’являлася хата, робота на сінокосі, маленька кімнатка, де він сміявся і плакав. Сашкові здавалося, що він не ходить, а тільки літає, ледве торкаючись землі. Рідний край, де все блищить і сяє.

У лісі на нього чекали горіхи, гриби, а в скаламученому озері – риба. Природа, як і людина, живе, безперервно змінюючись. Ці роздуми письменника, його сприйняття природи дуже близькі мені, і я з великим задоволенням вбирав у себе довженківський світ.

Письменник згадує город, який серед літа вже не вміщався своїми рослинами, «і вони дерлись на хлів, повзли на тин». Та він бачить головне: на Десні живуть працьовиті мудрі люди. Але гнітить їх експлуататорський лад, і дивно було, що люди праці живуть у тяжких умовах. Довженко згадує свого прадіда Тараса, який навчав його розгадувати

дивовижні таємниці природи. Дід мав «волохаті натруджені, але такі ніжні руки, які знали тільки – добро, труд і щедроти».

Столітня прабаба Марусина згадується прудкою та всевидящою. Дід Семен гарно вмів розповідати казки, лагідно розмовляв з правою, грушею, дуже любив коней. Дядько Самійло, сильний, обдарований, а косар такий, що «легко і вправно обкосив би всю земну кулю». Одарка Єрмолаївна, мати Довженка, мала «свій талант»: вона любила саджати що-небудь у землю, щоб «проізростало». Чомусь батько запам’ятався йому з дуже сумним поглядом, мабуть, злидні здолали. Жити серед таких людей, відчувати свій зв’язок з ними- справжнє щастя!

«Зачарована Десна» знайомить і з почуттями малого Сашка, і з думками вже талановитою письменника. Це задушевна лірична сповідь письменника, напоєна любов’ю до рідного краю, до праці народу, до України з її великим, але скорботним минулим і з великим радісним майбутнім.


Земля і людина за повістю.
«Зачарована Десна» – твір про красу землі і людини