Які риси вдачі запорожців відтворив Тарас Шевченко у поемі “Гамалія”

У народній творчості та художній літературі постають перед нами образи запорожців – славетних захисників простого люду. Саме з ними пов’язував народ сподівання на кращу долю, волю, щастя і справедливість. У багатьох творах запорожці виступають як втілення патріотизму народу, його сили та радості від здобутої перемоги.
До образів запорожців звертався і Тарас Шевченко. У поемі “Гамалія” автор відтворює морський похід козаків, бій в Царгороді і їхнє повернення з перемогою на Батьківщину. Похід у поемі трактується як визвольний.

Запорожці їдуть помститися ворогові за кривди та визволити своїх співвітчизників. Вони вірні друзі, не залишають побратимів у біді, ладні вмерти, визволяючи товаришів. Про свої наміри козаки співають:

У туркені у кишені Таляри-дукати,
Не кишені трусить,
Ідем різать, палить,
Братів визволяти.

Козаки відважні, мужні, сміливі, не бояться вирушити у важкий і небезпечний похід. І навіть скажене море і високі хвилі їх не лякають:

Гамаліє, серце мліє:
Сказилося море.
Не злякає! – і сховались
За хвилі – за гори.

Найстарший серед козаків – Гамалія. Це узагальнений образ козацького ватажка.

Він завжди серед запорожців, завжди там, де потрібна його допомога. Під час повернення пливе останнім:

…Позад завзятий Гамалія:
Орел орлят мов стереже…

Воїни, патріоти, захисники України, мужні, далекоглядні, вірні – такими залишаться запорожці у народній пам’яті, в усній народній творчості та у творах багатьох письменників, з яких я дізналася про патріотизм козаків, їхню любов до Батьківщини, надзвичайну хоробрість і відвагу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Які риси вдачі запорожців відтворив Тарас Шевченко у поемі “Гамалія”