Василь Стефаник. “Камінний хрест”

Василь Семенович Стефаник – неперевершений майстер соціально-психологічної новели.
З ім’ям В. Стефаника в українську прозу входить така манера письма, яка характеризувалася пошуками в передачі найтонших, найскладніших почуттів душі людини. Письменник художньо осмислював певні боки психіки людини, з різних точок зору говорив кількома голосами – від себе, від імені інших персонажів твору.

Новеліст майстерно передає переживання особистості через експресивність мовлення. Тому В. Стефаника називають експресіоністом у мистецтві слова.

Василь Стефаник казав, що у своїх новелах він показав реальне життя рідного на-роду, “страшне” в ньому, передав свої болі, “горіючи, і кров зі сльозами мішалася”.

“Камінний хрест”

За жанровими ознаками – оповідання, але за аналогією до багатьох інших творів письменника його вважають новелою.
Історія написання: написано під враженнями від масової еміграції галицького селянства за кордон.
Ідейно-художній зміст
Письменник вказував напричини еміграції, зумовленої соціальною несправедливістю,

неосвіченістю безправних селян.
Тема: прощання Івана Дідуха із сусідами у зв’язку з його виїздом до Америки. Письменник уважно досліджує суспільні процеси, які змусили хлібороба залишити рідну землю.
Композиція
Експозиція – перший розділ, що знайомить читача з долею Івана Дідуха (працював виснажливо на кам’янистому горбі, що дістався у спадщину; героя прозвали Іваном Переламаним через те, що праця зігнула його в дугу).
ІІ – VІІ розділи – епізоди сповіді героя перед сусідами за своє життя. Усі монологи Івана (як засіб індивідуалізації персонажа) обертаються навколо образу горба, на якому встановив на пам’ять землякам камінний хрест з вибитими іменами.
Образ камінного хреста – символ страдницької долі селянина, який усе життя гірко працював на землі і все одно змушений її залишати, бо вона не спроможна його прогодувати.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір мініатюра на тему моя майбутня професія кондитер.
Василь Стефаник. “Камінний хрест”