Твір-роздум: “Чого не купиш за гроші”

Чого не купиш за гроші, коли, здавалося б, гроші правлять світом і людські істини відходять на задній план? Багато людей потрапляють в грошову пастку. Варіантів цієї залежності маса, прикладів – ще більше. Скажімо, ви влазите в борги, або у вас певні вимоги до себе, і на це вам потрібно багато грошей. Я зустрічала людей різних за всіма параметрами, але якщо говорити про цінність грошей, то можна узагальнити мій досвід одним реченням: якщо ти маєш багато грошей – у тебе вже авторитет і не кожного цікавить, як ти ці папірці отримав.

Але не грошима

єдиними живе людина. Є те, що безцінне, і це безцінне треба берегти. “Здоров’я за гроші не купиш” – так говорить народна істина. Зараз є все. Ну, або майже все. Та не можна, наприклад, купити ліки від раку, від СНІДу, від прокази. Не можна купити собі точну гарантію, що ти ніколи не захворієш, а значить можна зробити висновок, що це саме здоров’я простіше зберегти, ніж потім відновлювати за гроші. Совість теж не купується, як, загалом, і більшість абстрактних особистих характеристик, притаманних людині. Не купиш за будь-яку суму друга, якщо тільки собаку. Не купиш собі і собі майбутнє. Банально, але факт, що
в більшості випадків, як не загадуй, вийде все одно по-іншому.

Можливо, десь в надрах людського мозку хотілося б мати все, тільки заплативши гроші. І Місяць з неба, і тайгове повітря, і особисте щастя, і талант на свою голову… Та ні, так не буває, і за все доводиться боротися. Багато чого, що не можна купити, проходить повз людське життя, і такі маревні ідеї виникають в критичний момент, коли ми щось втрачаємо. Спроба щось глобально змінити за рахунок грошей в деяких випадках просто відсуває від спроби старатися. Хороший приклад – пластична хірургія. Виходить, це спроба купити собі інший вигляд. На мій погляд, досить безглузда ідея для повсякденного життя. Сполучною ланкою між усім цим є, як це не банально звучить, людська слабкість.

Але… Існує зворотна сторона медалі.

Міркуючи про те, що гроші – не головне, неможливо не врахувати те, що вже зробили за нас. Наприклад, за допомогою грошей досягаються висоти в науці. Або виділяються суми, розраховані на благодійність. Або, знову ж таки, з високою витратною допомогою пов’язані розробки в медицині, мистецтві, техніці і скрізь, де тільки можна. Навіть ті, хто заробив мільйони, може і нечесним шляхом, рано чи пізно починають пускати гроші на благо людства. Це зайвий раз доводить, що в людях все-таки є людяність.

Єдине, що ще хочеться зауважити, – це проста житейська істина: до хорошого швидко звикаєш. Життя не обдуриш, не купуються на брехню люди. Тим більше, якщо ти намагаєшся обдурити самого себе. Так, людина з достатнім доходом не дозволить собі викидати гроші на вітер. У той час як люди з недостатнім доходом, які постійно потребують в грошах, якщо до них приходить якась значна сума, – спускають її відразу ж. Парадоксально? Але цілком зрозуміло. Нужденні люди створюють собі комплекси, і щоб довести самим собі і оточуючим, що зовсім вони і не залежні від грошей, вони йдуть на явну провокацію. Це як скромна дівчина, щоб її не вважали білою вороною, йде проти себе і одягає короткі спідниці і відкриті топи.

Можна до безкінечності довго сперечатися, що продається, а що ні. Але ні гроші, ні прагнення їх заробляти, ні грошовий статус ніколи не дадуть нам самого головного – душевної повноти. Ні за один мільйон неможливо купити вірність, довіру, пристрасть, почуття і багато інших людських якостей, тому що все це – безцінне. І слава Богу, що ми про це все-таки пам’ятаємо і нагадуємо собі, що не в грошах щастя.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір-роздум: “Чого не купиш за гроші”