Тема твору: Глибокий ліризм поезії Олександра Олеся

Третину століття вірші цього, за визнанням багатьох авторитетів, короля поезії не друкувалися в Україні. Чому так сталося? Чим завинив майстер перед своїм народом? Відповідь, бодай часткову, можемо знайти в оцінці творчості Олеся Сергієм Єфремовим: “Обурення проти насильства, гніву за скривджених повно в поезіях Олеся 1905 – 1907 років, і в них він дає такі гарні зразки громадянської, справді високої поезії, до якої після Шевченка ніхто ще так високо не підіймавсь на Україні. Олесь ще раз наочно показав, що громадянські мотиви анітрохи не зв’язують

крил і не заважають справжньому поетові, не підборкують його творчого натхнення “. Отож боявся ворожий Україні більшовицький режим Олесевого слова. Тому й заборонив його. Та неспростовна істина – слово вічне, не знає воно заборон, не терпить насильства! – вкотре постала в усій своїй величі: поезія Олеся повернулася до українського народу.

Славу й шану поетові принесли пісні та поетичні скорботи періоду революції 1905 – 1907 років і лютневої революції 1917 року. Митець зумів з великою експресивною напругою “переплавити” народні переживання та сподівання в болісно-вразливій своїй душі й зі

щирою емоційною сповідальністю втілити їх в поетичних образах, символічних асоціаціях та музичних ритмах. Він виспівав і світлі надії рідного народу на соціальне та національне визволення, і трагічні поразки першої російської революції, оплакав загиблих та загорівся новим, зігрітим революційними загравами гнівом супроти насильства й тирані”.

Ми не зложимо зброї своєї… Дужі в нас і бажання, і гнів, Ми здобудемо землю і волю і загоїмо рани віків. Справжнього визнання зажив Олесь відразу після появи першої збірки З журбою радість обнялась’. Збірка засвідчила особливості творчої манери поета та його стилістики, виявила провідні мотиви й улюблені теми. У віршах Олеся журба і радість, щастя й муки, смерть і воскресіння, рабство й воля, плач і сміх, день і ніч завжди йшли поруч, повсякча між ними точилася запекла боротьба:

В обіймах з радістю журба. Одна летить, друга спиня… І йде між ними боротьба, І дужчий хто – не знаю я…

Герої цих творів синтезують духовний потенціал, видобутий із міфології, з образного переосмислення могутніх сил природи, поривання їх творця до ідеалу, краси, гармонй. Але як часто митець розпинає себе на хресті сумнівів і розчарувань! Дійсність повсякчас вносила дисгармонію і в його особисте життя, і в сповідувані ним ідеали, в ім’я здобуття яких він творив і жив. Жоден відомий літературний критик не оминав своєю увагою віршів поета. Першу збірку “З журбою радість обнялась” високо оцінив, зокрема, Іван Франко: “Весною дише від сих віршів. Виступає молода сила, в якій уже тепер можна повітати майстра віршової форми і легких граціозних пісень”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Тема твору: Глибокий ліризм поезії Олександра Олеся