Розкриття проблеми особистості у романі Л. М. Толстого “Анна Кареніна”

Максим Горький колись назвав Л. М. Толстого “людиною людства” і небезпідставно. Незаперечним фактом, перевіреним часом, є те, що творчість російського письменника Л. М. Толстого, 180ту річницю якого ми відзначаємо сьогодні, заслужено увійшла в скарбницю світового літературного мистецтва. У чому ж секрет його популярності? Мабуть, у тому, що провідною ідеєю, пафосом усього художнього доробку митця є, з одного боку, утвердження ідеї спілкування й духовної єдності людей, з іншого – заперечення їх відчуження й роз’єднання. За своїм змістом

і сутністю ці питання є вічними, загальнолюдськими, такими, що набули сьогодні планетарного значення.

Злу роз’єднання Толстой протиставляв свій ідеал духовного єднання людей, зображений практично в усіх його творах. І якщо “Війна і мир” є поемою єднання, то “Анна Кареніна” – трагедія роз’єднання, що й складає внутрішній зв’язок двох романів, які, водночас, різняться за багатьма своїми художніми параметрами.

Центральною тут виступає проблема особистості в суспільстві, розв’язання якої й може привести до утвердження ідеї духовної єдності між людьми.

Напрочуд гостро висувалася

ця проблема в 60ті роки позаминулого століття. їй відповідав складний психологічний аналіз, що став одним з відкриттів російської літератури у творчості Толстого і Достоєвського, високо поцінованим митцями світу. На підтвердження наведемо слова Т Манна про Толстого: “Світ, можливо, не знав іншого художника, в якому вічноепічне, гомерівське начало було б таким сильним, яку Толстого. В його творіннях живе стихія епосу, її велична одноманітність і ритм, подібний до розміреного дихання моря, її терпка, могутня свіжість, її палюча пряність, міцне здоров’я, непорушний реалізм “.

Зазначимо, що творче завдання Л. М. Толстого в “Анні Кареніній” – провести моральнопсихологічний експеримент, щоб віднайти головну пружину суспільного механізму, який губить людей, і знайти протиотруту цьому згубному впливу. Проведення параллелей між романами “Війна і мир” та “Анна Кареніна” дасть змогу прослідкувати процес деградації суспільства, яке спровокувало трагедію особистості. Тут варто провести паралелі між творами “Війна і мир” і “Анна Кареніна” для порівняння духовних станів суспільства. Результати цієї роботи тож можна зафіксувати в таблиці. Ця унаочнена інформація значно полегшить подальшу аналітичну діяльність та роботу над висновками.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Розкриття проблеми особистості у романі Л. М. Толстого “Анна Кареніна”