Пасербиця повертається додому

Дещо іншою тип яги маємо у випадках, коли він сама затаскує у хату цих діток або коли до неї потрапляють заблукалі діти. Вона хоче їх засмажити і з’їсти. Діти завжди рятуються, іноді засовывают їх у піч і, втікаючи, прихоплюють з собою чарівний засіб/предмет, що рятує їхнього капіталу від погоні, котрий іноді якісь казкові багатства. Яга – далеко ще не єдиний дарувальник. Є постаті, які близькі їй за характеру, то, можливо, представляють ослаблену форму її.

Це різного роду бабусі чи старі, випадково зустрінуті, які теж вказують шлях збереження

та а то й безпосередньо дарують чарівний засіб/предмет чи помічника, то підказують, як він знайти (наприклад, як добути чи виростити чарівного коня тощо. буд.). Але є дарувальники і зовсім іншого типу. До них віднести вдячних тварин. Герой голодним, вже націлюється якусь птицю, але він просить пощадити її: “Не їж мене!

У невдовзі тобі придамся”. Іноді герой за власним рішенням надає тварині у скруті якусь послугу: він накриває пташок, які мокнуть під дощем, зіштовхує в воду кити, який викинуто на суходіл, тощо. буд. В усіх випадках немає прямого випробування, проте герой виявляє чуйність, великодушність, що

й нагороджується. Тварини чи дарують йому дитинча, чи надають себе у його розпорядження, повідомляючи формулу виклику.

У таких випадках до рук героя знову потрапляє чарівний помічник як тваринного. Схожий випадок маємо в казці “Чарівне кільце”: герой викуповує у хлопчиків кішку і собаку, що вони мучать.

Кішка і собака виявляються чарівними і потім допомагають герою добути царівну. За інших випадках він від страти чи мук неоплатного боржника.

Викуплений боржник виявляється всемогутнім помічником. Рідше зустрічається, що герой ховає мерця, якого відмовляються ховати, і їх отримує від імені вдячного мерця собі помічника. У казці про Еруслане цьому відповідає смерть, під якої герой знаходить меч. В усіх цих випадках чарівний помічник чи чарівний засіб/предмет вони дають у нагороду. Але можуть добуватися і хитрістю.

Тут не потрібно перераховувати всі що стосуються сюди персонажі. Нам важливо встановити, що з погляду розвитку дії усі вони ставляться лише до категорії: з допомогою герой одержує у руки чарівний засіб/предмет, причому, іноді попередньо піддається випробуванню (функції випробування й одержання чарівного кошти).

Розглянемо кілька прикладів випробування і нагородження героя. Їх дуже багато. (Певний кількість їх наведено в “Морфології казки”.

) Не у цьому, аби перелічити побільше випадків, суть у тому, аби зрозуміти даний мотив як частину композиції. Момент цей як формальний. Казка – створення найдавніших часів, але він містить деяку несвідому життєву філософію народу, що був оповідачем. У казці, власне, все предустановлено. Герой одержує у руки чарівний засіб/предмет або чарівної помічника та з його допомогою сягає всіх своєї мети.

Можливо, це фаталізм? Ні, це все ж не рок. Коли герой виходить з будинку, плаче, не знає, куди іти і що робити, він у своєму шляху когось чи зустрічає. Зустрічі дуже різноманітні, і реагувати до дій майбутнього дарувальника герой може по-різному.

Тут слід зазначити, що є ще одне категорія персонажів – “помилковий герой”. Це, наприклад, рідні дочки бабусі, старші брати героя, розумники, чи взагалі якісь випадкові люди. Вони реагують до дій дарувальника негаразд, як герой, а негативно. Приміром, потрапивши до довбні-язі чи Морозка, рідні дочки щось вміють більше робити і роблять, відповідають погордливо.

У казці про Сивці-Бурці старші брати відмовляються сидіти на могилі батька тощо. буд. Герой не знає, що його відчувають. Це можна узагальнити: кожна, навіть дрібна зустріч житті все може розглядатися як.

Ми скрізь оточені випробувачами і піддослідними, все наше життя будь-якої миті є випробування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Пасербиця повертається додому