Твір на тему: “Що означає “Служити Богові і людям” по повісті О. Назарука “Роксоляна”

Історична повість Остапа Назарука “Роксоляна” розповідає читачам про події, які відбувалися у XVI столітті, а точніше, про унікальний випадок в історії, випадок, коли полонена українка стала дружиною наймогутнішого на той час султана Сулеймана Пишного, правителя Оттоманської імперії. Ця жінка, яка обрала собі мусульманське ім’я Роксоляна, стала настільки впливовою, що змогла змінити не тільки долю багатьох людей, а й цілих держав і народів. В образі Роксоляни, представленому у однойменній повісті О. Назарука, поєдналися мужність і ніжність,

любов і ненависть, жорстокість і доброта, дрібна підступність і державний розум, марнославство і велич надзвичайної жінки.

Повість “Роксоляна” – це вже не перша спроба розгадати секрет цієї видатної жінки, не перша спроба вжитися в ті часи, представити ту епоху і найвеличнішу постать дружини султана, яка ще не одне століття буде звертати на себе увагу істориків, діячів літератури та мистецтва. Бо жінка ця стала дружиною султана завдяки виключному розуму і незламній волі, а ставши необмеженою господинею, у своїх вчинках та прагненнях вона залишилася неоглядною, як і все її життя. При цьому вона була

доброю і всі сили поклала на служіння Богові і людям, а скарбами свого чоловіка вона полегшила життя багатьом знедоленим. Роксоляна була скромна і благородна, вона добре розуміла грізність багатьох своїх вчинків і до кінця своїх днів переймалася цим.

Венеціанський посол при дворі Сулеймана, який спілкувався з Роксоляною, коли та вже була жінкою султана, відмічав, що вона справжня українка, хоча не вродлива, але досить приваблива жінка. Але поняття про красу у кожної людини своє, і скласти враження про вроду Роксоляни можна по портрету італійського художника, який знаходиться у Львівському Національному музеї. Як на мене, то Роксоляна була достатньо вродливою, її краса відрізняється якоюсь делікатністю, скромністю і надзвичайним спокоєм.

Роксоляна, або Анастасія Гаврилівна Лісовська, народилася у 1506 році і прожила 56 років. Вона народилася у сім’ї священика Гаврили Лісовського в невеличкому місті на Західній Україні, неподалік від Тернополя. В той час ті землі належали Польщі і були майже незахищеними, тому постійно піддавалися набігам кримських татар. Саме під час одного з таких набігів молода дівчина і потрапила у полон. Згідно легенди, це сталося напередодні її весілля. Спочатку Анастасія, як і інші невольники, потрапила до Криму, та вражені красою полонянки татари вирішили відправити її до Стамбулу, сподіваючись вже в Туреччині вигідно продати дівчину. На невольничому ринку Стамбулу Анастасія захопила турецького пашу, який викупив дівчину і вирішив подарувати її своєму султанові. Саме паша дав дівчині нове ім’я, під яким вона і увійшла до історії. Потрапивши до гарему Сулеймана, Роксоляна поклялася собі, що будь-якою ціною стане дружиною султана і досягне високого положення, а ось з часом отримати волю і вийти з гарему та повернутися на рідну землю у ті часи нічого було навіть мріяти.

Незважаючи не те, що Роксоляну султану подарували як якусь річ, вона залишалася вільною жінкою і мала повне право претендувати на роль дружини Сулеймана. Вона досить швидко опановує турецьку мову і приймає іслам. Вже я якості дружини Роксоляна народжує своєму пану трьох синів і доньку. Але головним спадкоємцем падишахського трону залишається старший син першої дружини. І хлопець, і його мати становляться смертельними ворогами Роксоляни, яка будь-якою ціною прагне отримати безмежну владу при дворі султана. В результаті інтриг старшу жінку і її сина звинувачують і страчують, а влада над султаном і влада над імперією повністю переходить до рук цієї видатної жінки. До безмежної влади Роксоляна йшла п’ятнадцять років, а дружиною султана вона пробула майже сорок років. За цей час їй довелося створити собі славу найосвіченішої і наймогутнішої жінки мусульманського Сходу того часу.

О. Назарук у своїй повісті пише про Роксоляну так: “Вона весь час бажала собі одного: жити, жити, жити – за всяку ціну жити, хоч би в біді й пониженню, в татарській неволі! Бо світ був такий гарний, гарний! А вона була ще така молода, молода!”. І це бажання допомогло їй добитися майже всього, що вона бажала, допомогло їй служити Богові і людям, але служити не так, як того хотіла сама жінка. Під час боротьби за своє існування Роксоляні довелося не тільки допомогти багатьом людям, але й деякими своїми вчинками накоїти багато поганого. Але Роксоляна розуміє це, розуміє вона, що з часом вина буде засуджена людьми, але не може нічого зробити, бо прагнення вижити для неї найсильніше. Та незважаючи на все це, для історії і для нащадків Роксоляна назавжди залишиться видатною українською жінкою, яка знайшла в собі сили навіть у надзвичайно складних умовах полону вижити і стати наймогутнішою жінкою своєї епохи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “Що означає “Служити Богові і людям” по повісті О. Назарука “Роксоляна”