Образ Ярославни у «Слові о полку Ігоревім»

Образ Ярославни у «Слові…» глибоко ліричний, пройнятий ніжністю і ласкою, овіяний думкою про мир, спокій, домашнє вогнище. У ньому втілена печаль і турбота вітчизни про своїх воїнів. Це глибоко поетичний образ жінки, уособлення подружньої вірності, моральної чистоти. Вкарбовується в пам’ять юна постать у Путивлі на валу; вся вона – чекання, тривога, вболівання і скорбота.

Ярославна постає перед нами не як княгиня, а як звичайна руська жінка, що палко любить свого чоловіка-воїна, свою батьківщину. Її плач за чоловіком – це плач руської

жінки, яка в особистому горі вболіває за долю не лише Ігоря, а й жаліє його хоробрих воїнів; вона згадує і успішний похід Святослава Київського проти половців:

Широкий Дніпре, не малий!..

Текучи в землю Половчана,

Носив сси на байдаках

На Половчан, на Кобяка

Дружину тую Святославято…

Поразка Ігоря – горе всього руського народу, тому хвилюючий ліризм плачу Ярославни набуває широкого громадського, патріотичного звучання. Ідучи за народною поезією, автор «Слова…» уподібнює Ярославну зозулі, чайці («Полечу, – каже, – зигзицею, Тією чайкою-вдовицею…»).

Природа, до якої звертається Ярославна, – сповнена могутніх стихій і сил, які персоніфікуються, набувають людських властивостей. Саме їх – вітер, Дніпро, сонце – вона закликає, просить, благає допомогти Ігореві повернутися з полону, пощадити його воїнів.

Легкий, крилатий господине!

Нащо на дужому крилі

На вої любії мої,

На князя, ладо моє миле,

Ти ханові метаєш стріли?

Природа ніби відгукується на її пристрасні слова – Ігор тікає з полону, йому допомагають і річка, і очерети, і різноманітне птаство. Він повертається, щоб знову захищати рідну землю.

Образ Ярославни належить до най благородніших і найдовершеніших жіночих образів у світовій літературі. Високі людські почуття, тонко підмічені і відтворені автором «Слова…», витримали випробування часом. Пройшовши

крізь віки, Ярославна хвилює і сучасного читача своєю моральною силою, благородством, чистотою.


Загальнолюдські цінності у повісті поза межами болю.
Образ Ярославни у «Слові о полку Ігоревім»