«Історія одного міста» – сатирична енциклопедія російського

Центральною темою «Історії одного міста» Салтикова-Щедріна є стосунки влади і народу. В образі Глупова сатирик змалював Російську державу з її злигоднями й потворністю, з її самодержавними правителями та приголомшеними деспотією обивателями.

Казармений Угрюм-Бурчеєв поєднує у собі яскраві прикмети реакційних політичних режимів різних країн і епох. Сміх поступається місцем гіркоті та обуренню, коли йдеться про злиденну долю глупівців, які страждають під ярмом градоначальництва.

Кожен градоначальник накладає свій відбиток на житті

міста Глупова. Наприклад, Фердищенко відзначався тим, що спустошив Глупов, довів його до крайньої міри розорення та голоду . У Василиску Бородавкіні та його «війнах за освіту» Салтиков-Щедрін висміяв «цивілізаторську» функцію самодержавства, про яку кричали монархічні ідеологи. Завойовницька колоніальна політика царизму затаврована в анекдотичному «візантійському» проекті Бородавкіна.

Народ розглядав автор тільки в одному аспекті – у ставленні до самодержавства. На думку Салтикова-Щедріна, народ пасивно зносить гніт, що лежить на ньому, народні маси перебувають у стані глибокої несвідомості.

Тому

своєю сатирою письменник висловлював думку про необхідність пробудження революційної свідомості народних мас. Недаремно оповідання закінчується тим, що містом пронісся смерч, який усе зруйнував.

Останні сторінки «Історії одного міста» наштовхують на глибокі роздуми. Салтиков-Щедрін прагне показати, що самодержавний деспотизм як величезне зло Росії треба знищити, і він буде знищений.

Картиною повстання, що готується проти Угрюм-Бурчеєва, Салтиков-Щедрін давав зрозуміти, що повалити царизм може і повинен народ. Потрібно дише пробудження його громадянської свідомості.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

«Історія одного міста» – сатирична енциклопедія російського