Ідейний і художня своєрідність “Пісень” М. Горького

В “Пісні про Сокола” і “Пісні про Буревісника” в алегоричній формі Горький передав революційні, бунтарські настрої, що охопили передову частину російського суспільства напередодні революції 1905 року. Гордий Сокіл і сміливий, мужній Буревісник звали до подолання суспільної пасивності, до свободи. Цим вони надавали “не менше революційний вплив на маси, ніж прокламації окремих революційних комітетів…”, сіяли сум’яття і страх в офіційних колах царської Росії. “Зазначені вірш, – доносили жандарми, – справило сильне

враження в літературних гуртках певного напряму, причому самого Горького стали називати не тільки” буревісником “, але і” буреглашатаем “, так як він не тільки сповіщає про прийдешню бурі, але і кличе бурю за собою “.
Активна роль у піснях відведена романтичного пейзажу – він підсилює почуття, які пробуджують у читача Сокіл і Буревісник. Розглянемо, наприклад, “Пісню про Сокола”. Блідим, неясним, приглушених фарб моря протиставлені яскраві, соковиті фарби, зламані лінії неба, гір, багаття, прибережного каменю. Море, нерухоме в дали, “облитої блакитним сяйвом місяця”, “м’яке і сріблясте”,
злилося з “синім південним небом”, відображає тканину перистих хмар, не приховують “золотих узорів зірок”. Гори “різкими помахами підняли вершини в синю пустелю”, порослі деревами, “потворно вигнутими норд-остом”. Відірвавшись від гори “сумний, похмурий” камінь одягнений тінню, поріс мохом, порізаний “мережею глибоких трешін”, хвилі накинули на нього водорості і твань. Природа в “Пісні” знаходиться в безперервному русі, вона сповнена неясними, таємничими звуками: ліниво зітхає море, щось неясне шепочуть хвилі.
Пейзаж у вступі гармонує з душевним станом Рагімов і його слухача: обидва перебувають “у тому настрої, коли все здається примарним, одухотвореним, що дозволяє проникнути в себе, коли на серці так чисто, легко і немає інших бажань, окрім бажання думати “.
Мова” Пісень “афористичний. Короткі, чіткі, з глибоким революційно-призовних сенсом афоризми звернені до читача: “Безумству хоробрих співаємо ми славу!”, “Безумство хоробрих – ось мудрість життя!”.
“Нехай ти помер! .. Та в пісні сміливих і сильних духом завжди ти будеш живим прикладом, закликом гордим до свободи, до світла! “,” Буря! Скоро гряне буря! “,” Хай сильніше гряне буря! “.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Гуманістичний пафос повісті старий і море.
Ідейний і художня своєрідність “Пісень” М. Горького