Гумор та людяність творів О. Генрі

Американський новеліст О. Генрі написав майже 400 оповідань і один роман «Королі та капуста». Критики нерідко називають О. Генрі «великим утішником» і розважальним письменником. Так, в його оповіданнях є щось райдужне і казкове.

Його герої – типові маленькі люди – часто зазнають поразки своїх ілюзій. Нерідко їм на допомогу О. Генрі закликає його величність Добрий Випадок, який забезпечує щасливу кінцівку подій, і ідеали вірності, дружби, любові перемагають. Причину «казковості» естетики О. Генрі, як і схильності до щасливих кінцівок,

швидше треба шукати в гуманістичній спрямованості і демократизмі його творчості. Він завжди щиро вірив у можливість щасливого життя пересічних американців. Прагнув подарувати простим людям велике свято Різдва.

Цікаво, що О. Генрі увійшов у світову літературу саме як гуморист. Хоча сатиричних творів у його творчості не так багато. Найвідомішою його спробою в цьому жанрі є пародійно-гумористичний роман «Королі га капуста». У книзі письменник створив «трагічний «водевіль», «комедію, пошиту зі строкатих клаптиків».

Проте в творах О. Генрі нас вражає безліч глибоких думок і влучних спостережень. Гостро відчувається

самотність людини, а також жорстокість і байдужість сучасного світу. З погляду письменника, життя – не комедія і не трагедія, а примхливе поєднання і того, і іншого. Новели О. Генрі – тісне співіснування смішного і сумного, кумедного і драматичного.

Наприклад, у новелі «Дари волхвів» бідне подружжя напередодні Різдва робить подарунки одне одному, жертвуючи найдорожчим. Джим дарує Деллі набір черепахових гребенів для її розкішного волосся. Але вона постригла і продала його перукареві, щоб купити платиновий ланцюг для годинника Джіма, якого той продав, щоб купити гребені.

Новела дотепна, майже анекдотнчна. Та навряд чи можна назвати її смішною. Кумедна невдача з подарунками виявляє найкращі якості пересічних людей: самовідданість їхнього кохання, жертовність, душевну щедроту.

У новелі «Санаторій на ранчо» в гумористичній формі автор розробляє одну з найпопулярнішнх тем американської літератури – зіткнення людини природи і людини цивілізованої. Хворий на туберкульоз Мак-Гайр, колишній боксер, опинився в техаській провінції. Його бере до себе ковбой Рейдлер, який лікував таких хворих. Лікар, якого запросив Рейдлер, помилився, прийнявши якогось мексиканця за Мак-Гайра, й оголосив його здоровим.

Рейдлер вирішив, що Мак-Гайр – симулянт, тому відправив його в степ таврувати худобу. Спочатку Мак-Гайр ледь не помер, а потім важка праця і свіже повітря вилікували його. Автор захоплюється силою характеру Рейдлера, щирістю почуттів, тими якостями, які знищила цивілізація в Мак-Гайрі.

Новели О. Генрі мають несподіваний кінець. Приваблює читачів чарівність гумору, серйозні думки, добродушний сміх автора. Відчувається його потаємна мрія про те, щоб життя стало кращим.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Гумор та людяність творів О. Генрі