Глибока філософічність трагедії Вільяма Шекспира “Гамлет, принц Данський”

Глибока філософічність трагедії Вільяма Шекспира
“Гамлет, принц Данський”
Відкриття людиною для себе існування зла в житті і пошук власного ставлення до цього зла, вибір позиції у боротьбі проти нього, відповідальність за власні дії перед світом – ось найголовніші питання трагедії, які має вирішити для себе данський принц Гамлет. Страшний злочин – братовбивство – постає обставиною, що спричинила розвиток сюжету. Але не події, а реакція Гамлета, його вибір стоять у центрі п’єси, й зумовлюють філософський та ідейний зміст.

У інших обставинах, за інших умов, мислячим порядним людям завжди доводилося робити схожий власний вибір, бо зла багато, і кожен рано чи пізно зіштовхується з його проявами у власному житті. Змиритися зі злом – майже те саме, що сприяти йому, совість не дозволить заспокоїтися, і життя перетвориться на суцільне страждання.
Ухилитися від боротьби, втекти (адже у цьому випадку смерть стає свого роду втечею) – це допоможе позбавитись страждань, але це теж не вихід, бо зло продовжуватиме безкарно ширитися. Не випадково пізніше, вже визначившись, Гамлет відбирає у Гораціо кубок з отрутою: смерть занадто легкий
і не гідний справжньої людини спосіб подолання труднощів. Але щоб збагнути це, йому довелося пройти складний шлях.
Почати боротьбу для Гамлета – це зрадити власні моральні принципи (треба вбити власного дядька), отже знову моральні страждання. Вони ускладнюються ще й тим, що вбивця, ворог Гамлета, – король, уособлення влади, й кожна дія Гамлета може відбитися ще й на долі його країни. Тож не дивно, що він зволікає, перш ніж почати метатися. Проте, саме зволікання врешті-решт зумовлює загибель героя. Але його не могло не бути. Сумніви і зволікання є природними для характеру Гамлета і для самих обставин. Бездумний вибір теж не може призвести ні до чого доброго, розумна людина не може цього не усвідомлювати.
“Гамлет” Шекспіра поставив перед людством багато філософських запитань. Значна частина їх вічні, і кожне нове покоління читачів, відкриваючи для себе літературну спадщину Шекспіра, замислюється і буде замислюватися слідом за героєм “Гамлета” над цими філософськими проблемами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Глибока філософічність трагедії Вільяма Шекспира “Гамлет, принц Данський”