Фільм Віктора Сергєєва “Шизофренія”

Фільм Віктора Сергєєва “Шизофренія” був знятий на кіностудії “Ленфильм” при участі компанії “Стабільна лінія” в 1997 році. Цей фільм являє собою роботу прекрасних авторів: режисера-постановника Віктора Сергєєва, головного оператора Юрія Шайгарданова, авторів сценарію Олександра Абдулова, Євгенія Козловского, Віктора Невського, композитора Андрія Макаревича. В основу сюжету лягла історія, розказана Олександрові Абдулову одним з відомих російських “авторитетів”. Вирішений у жанрі політичного детектива, фільм розповідає

про широкі зв’язки кримінального миру Росії із правоохоронними структурами й спецслужбами, корумпованості урядових чиновників найвищого рангу.

У головних ролях У фільмі знялися: Олександр Абдулов, Олександр Збруев, Кирило Лаврів, Леонід Броньовий, Армен Джигарханян, Микола Трофимов, Юрій Кузнєцов, Дар’я Кабалова. Слово “шизофренія” у перекладі означає “розщеплений розум”. Ми можемо прочитати в медичному довіднику, що це “найпоширеніше захворювання, що характеризується різноманітними проявами й має тенденцію до хронічного плину”. Отже, шизофренія. Такий діагноз ставить Росії кінця

XX століття найкращий медик – історія. Подивившись по сторонах, ми побачимо, що наше суспільство недалеко, на жаль, пішло від сталінського терору, від загальної смути. Росія, подібна загнаній тварині, намагається видертися, але незмога вже, немає навіть надій, а це найстрашніше. Люди збожеволіли, страшна хвороба долає всіх…

Фільм “Шизофренія” складається із двох частин. Перша частина “Німий” – розповідає про долю героя, знайомить із ним. Перебуваючи на службі в КДБ, герой Олександра Абдулова – Іван Голубчик випадково вистрілює на полюванні в п’яного генерала. За це Голубчик, молодий тоді ще хлопець, одержує п’ятнадцять років тюремного ув’язнення. Після цього випадку з генералом вразливий Іван втрачає дарунок мовлення. Через сім років у наш час його “визволяє” із зони вже ФСБ для вбивства великого банкіра. Таким чином, людина попадає під владу потужної, роками виробленої системи. І якщо на нього поклала око “контора”, та людина практично загинула. У такім замкнутому колі виявляється Іван Голубчик. Спецслужби готовлять його до вбивства, ретельно обмірковуючи кожний крок. Майор ФСБ, герой Олександра Збруева, відводить Голубчику роль ката: “Кати будь-якої влади потрібні”. Зробивши свою місію, Голубчик ще більше втягується в пастку. З одного боку – охорона-мафія банкіра, з іншого боку – “контора”. І тут особливо чітко встає питання фільму: мафія й ФСБ. Чиї методи роботи більше законні? У другій частині фільму – “Урятуй і збережи” – ми одержуємо відповідь на це питання. Зневірившись, Іван дає інтерв’ю французьким журналістам прямо в літаку прямо в аеропорті Пулково-2. Літак відривається від землі й вибухає. “Створена урядова комісія, – говорить дикторша, – по розслідуванню причин катастрофи”. Головою цієї комісії призначається людина, що організувала вбивство.

Акторський склад підібраний, на мою думку, дуже вдало. Особливо сильно грали актори другого плану: Леонід Броньовий, Армен Джигарханян. Броньовий відіграє роль урядового кравця. Це літня, розважлива людина, що пишається тим, що спілкувався з “великими”. Герой Збруева робить йому зауваження: “Від старості ви не вмрете”. Витримавши паузу, кравець відповів: “З вашого дозволу, я хотів би вмерти від старості”. Мене потряс цей момент. Виявляється, у нашому суспільстві хтось головний може розпоряджатися життям іншої людини. Система, що зародилася в СРСР у тридцятих, створила навколо себе потужну опричнину, як це було в часи Іоанна ІV. Фільм, безумовно, важкий. Він дуже сильно давить на психіку. Це відчуття підсилює надзвичайна музика. Раз у раз виникає одноманітний “сверчковий” звук, що підсилює психологічне навантаження. Частими у фільмі є німі діалоги. Дуже майстерно зіграні всі паузи.

Я вважаю, що реальне життя критикувати даремно. “Шизофренія” – фільм про реальне життя. Вся та злість, страх і кров нашого життя – все це відбито в цьому фільмі. “Шизофренія” – це виклик. Недарма звістка про нього була якось зім’ята й забута. Ми бачимо страшну загибель Росії, вигідну комусь. “У державі за гарні грошики можна все”, – говорить героїня Дар’ї Кабаловой. Нехай це звучить банально, але завдання всієї російської молоді зараз – урятувати й відродити країну, не дати грошам узяти гору в житті. Якщо люди перестануть боротися, страшна шизофренія проникне в усі шари суспільства, уразить кожного. Я думаю, що поява такого фільма, як “Шизофренія”, стане однієї з перших сходів загальних сходів видужання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фільм Віктора Сергєєва “Шизофренія”