До теми “Чарівний світ української коломийки”
Розміщено від Tvіr в Суббота 29 мая
Що таке коломийка, яка її структурна побудова? Коломийка – це коротка, найчастіше дворядкова пісня, кожний рядок які складається з чотирнадцяти складів, з паузою після восьмого складу. Можливо назва цього поняття пов’язана з назвою міста Коломия або назвою гуцульського танку “коломийка” (коло), де ця пісня є приспівкою до танцю.
2. Які види коломийок існують у пісенній спадщині українського народу?
3. Виділіть основні ознаки коломийок. Серед основних ознак коломийок слід відмітити лаконізм,
4. Хто є автором і виконавцем коломийок? Коломийкам не властива споглядальність. Автор і виконавець у них – це одна особа, що розкриває душу, розповідає про власні пригоди, враження. Тому більшість коломийок оптимістичні та життєрадісні.
5. Коли і де виконуються коломийки?
6. Чи виникають нові коломийки?
7. Як І. Франко охарактеризував коломийку? “…вони опираються на широкий
Доля українського народу в козацьких, рекрутських та чумацьких піснях
І. Головні герої козацьких пісень. У добу козаччини головним героєм і виховним ідеалом став козак як втілення всіх чеснот справжнього українця, мужній
Лицар-визволитель, безкорисливий захисник скривджених і знедолених.
1. Образи-символи козацьких пісень. Особливу увагу слід звернути на змалювання в піснях козацького чуба як символу незалежності товариства лицарів.
ІІ. Лейтмотив рекрутських пісень. Якщо в козаки українець ішов по добрій волі,
То в рекрути його “забривали”. Наруга над духовним світом юнака – головна
Ідея рекрутських пісень.
І. Тематика рекрутських пісень. У цих піснях показано важку примусову солдатську службу, повернення рекрута додому хворим, морально покаліченим або його смерть у війську чи в дорозі. Ці твори реалістично змальовують характерні моменти соціальної несправедливості: жеребкування під час набору, спроби викупу сина, заміну його на іншого, переважно сироту.
ІІІ. Чумацькі неписані закони. Самовіддана вільна праця чумаків, справедливість при розподілі прибутків, людяність, допомога сиротам і вдовам високо цінувалися в народі.)
1. Тематика чумацьких пісень. У дорозі чумаків постійно чекали труднощі, тому більшість чумацьких пісень відображає трагічну подію – смерть чумака в дорозі або його хворобу.)
2. Провідні мотиви і символи пісень. Основними у чумацьких піснях стають мотиви, пов’язані з прагненням до волі як духовної свободи, можливості вибору життєвого шляху. Головний символ – дорога, вона непередбачена як саме життя.