Суспільно-побутові пісні. Доля українського народу в козацьких, рекрутських та чумацьких піснях

І. Головні герої козацьких пісень. (У добу козаччини головним героєм і вихов­ним ідеалом став козак як втілення всіх чеснот справжнього українця, мужній лицар-визволитсль, безкорисливий захисник скривджених і знедолених.)

Образи-символи козацьких пісень. (Особливу увагу слід звернути на змалю­вання в піснях козацького “чуба як символу незалежності товариства лицарів.)

ІІ. Лейтмотив рекрутських пісень. (Якщо в козаки українець ішов з доброї волі, то в рекрути його “забривали”. Наруга над духовним світом юнака – головна ідея

рекрутських пісень.)

Тематика рекрутських пісень. (У цих піснях показано важку примусову сол­датську службу, повернення рекрута додому хворим, морально покаліченим або його смерть у війську чи в дорозі. Ці твори реалістично зматьовують характерні моменти соціальної несправедливості: жеребкування під час на­бору, спроби викупу сина, заміну його на іншого, переважно сироту.)

ІІІ. Чумацькі неписані закони. (Самовіддана вільна праця чумаків, справедливість при розподілі прибутків, людяність, допомога сиротам і вдовам високо ціну­валися в народі.)

1. Тематика чумацьких пісень. (У дорозі чумаків постійно чекали

труднощі, тому більшість чумацьких пісень відображає трагічну подію – смерть чу­мака в дорозі або його хворобу.)

2. Провідні мотиви і символи пісень. (Основними у чумацьких піснях стають мотиви, .пов’язані з прагненням до волі як духовної свободи, можливості вибору життєвого шляху. Головний символ – дорога, вона непередбачена як саме життя.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Суспільно-побутові пісні. Доля українського народу в козацьких, рекрутських та чумацьких піснях