Батьківщина у ліриці О. Блока і С. Єсеніна

Скільки чудових поетів землі російської оспівали тебе у прекрасних віршах і скільки письменників присвятили тобі свої добутки! Великий поет Некрасов писав: “Не може син дивитися спокійно на горе матері рідної, не буде громадянин гідний до Вітчизни холодний душею”. Тема Росії є центральною у творчості багатьох поетів. Творчість Олександра Блока, по праву названа мостом, що зв’язує літературу XІX і XX століть, наповнена невичерпним любовним почуттям до батьківщини. Особливо могутньо ця тема починає звучати у його ліриці під час переломних

подій початку століття. З болем у душі і серці поет викликує:

Росія, убожіючи Росія, Мені хати сірі твої, Твої мені пісні вітрові Як сльози першої любові.

Звістку про першу російську революцію Блок прийняв із захватом, вона розбудила у ньому почуття зв’язку з народом і свідомість суспільної і творчої відповідальності за долю країни. У цей час його поезія здобуває заряд нової духовної сили, піднімається до величезної моральної висоти. У вірші “Осіння воля” Блок, звертаючись до Батьківщини-матері, писав: “Дай притулок ти в далях неосяжних. Як жити і плакати без тебе?”. Правда, згодом він, як би

сумніваючись, запитує себе про те, чи є революція для Росії благом, а може бути, це просто руйнівна сила? Блок розуміє, що “у Росії погано”. Як передчуття кривавих подій і страждань улюбленої батьківщини звучить у словах Христа: “Рідний простір сумний. Знемагаю на хресті…”. Але навіть у ці важкі роки Блок своїм рідким чуттям вгадує рух життя і не втрачає віри у майбутнє Росії. Передчуття серйозних змін, що насуваються, у долі батьківщини дуже яскраво виражено у чудесному поетичному циклі віршів про Росію. Головною, провідною думкою цього циклу є слова: “І вічний бій! Спокій нам тільки сниться!”. Присвятивши темі батьківщини все своє життя, Блок створив величні, багатоликі і багатобарвні, повні життя і рухів картини рідної землі. У його віршах неповторний образ Росії – образ прекрасної дівчини, нареченої, коханої. Блок писав:

О, убожіючи моя країна, Що ти для серця значиш? О, бідна моя дружина, Про що ти гірко плачеш?

Мотив шляху постійно присутній у віршах Блоку про Росію, це допомагає йому зобразити Батьківщину у постійному русі, показати спрямованість Росії у майбутнє. На відміну від Блоку, Сергій Єсенін до вершин поезії піднявся із глибин народного життя. Своє село Константінове він сприймав як образ Батьківщини:

Моє село лише тим і буде знамените Що тут колись баба народила Російського скандального поета.

Єсенін розглядав селянство і село як основних носіїв російської культури, тому основна тема його віршів – це світ російського селянства, сприйманий як життєва філософія, що визначила багато особливостей його віршів про Батьківщину. Почуття безмежної любові до Росії звучить майже у кожному вірші поета. Єсенін пише: “Але найбільше любов до рідного краю мене млоїла, мучила і палила”. Єсенін – поет складної долі. У вірші “Русь, що уходить” він з гіркотою пише:

Я людина не нова. Що приховувати? Залишився у минулому я однієї ногою, Прагнучи наздогнати сталеву рать, Сковзаю і падаю іншою.

У ліриці поета, присвяченої темі Батьківщини, відбилися і його роздуми про долю батьківщини після революції. Повернувшись у 20-х роках на батьківщину, Єсенін помічає у селі, що є для нього символом Батьківщини, прикмети великих змін. Єсеніну на хвилину здається, що його батьківщина у ньому не має потреби і у неї тепер є інші співаки: “…Моя поезія тут більше не потрібна, І сам я тут ні крапельки не потрібний…”. Але почуття причетності до долі Росії, почуття любові і відповідальності за неї змушують Єсеніна боротися до кінця. Єсенін пішов з життя у 1925 році, не встигнувши побачити, як його улюблену батьківщину добровільно колективізували. Недарма Горький писав: “Сергія Єсеніна не сховаєш, не викреслиш із нашої дійсності, він виражав стогін і крик багатьох сотень тисяч, він яскравий і драматичний символ Росії”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Батьківщина у ліриці О. Блока і С. Єсеніна