Жіночі образи у романі Кнута Гамсуна “Пан”
Видатний норвезький письменник Кнут Гамсун був мигцем епічного складу. Він майстерно змальовував складні характери своїх героїв. У зображенні внутрішніх драм особистості, передачі тонких психологічних станів людини, які часто не піддаються логічному аналізові, зміні настроїв персонажів, які іноді важко пояснити, Гамсун досяг високої майстерності, виявив глибоку проникливість і здатність зрозуміти найпотаємніші куточки людського серця. У романі “Пан” письменник яскраво зобразив любовні стосунки головного героя лейтенанта Глана
Сподівання на чудо заважає їй вірно оцінити теперішнє – тобто, кохання Глана. Ставши назло Гланові дружиною фінського барона, навряд чи стала Едварда щасливою. Другою жінкою, з якою доля звела лейтенанта Глана у північній глушині, була дружина коваля Єва. На вигляд вона була зовсім юною. Глан навіть прийняв її спочатку за ковалеву дочку. Під час першої ж випадкової зустрічі лейтенанта вразив її відкритий щирий погляд. Подружнє життя Єви було сірим, одноманітним, сповненим щоденної важкої праці. Вона без нарікань зносила його. Місцевий багач, купець Мак, докучає Єві своїми залицяннями. Він задає її чоловікові стільки роботи, що той працює до півночі, а в цей час Мак навідується до молодої жінки. Та все змінилося у житті Єви, коли вона зустріла Глана. Вона покохала лейтенанта безоглядно, всім серцем. Любов обертає Єву із покірної істоти на особистість, яка світиться любов’ю. Вона живе своїм почуттям, яке окрилює її. У Єви немає страху перед чоловіком. її не лякають утиски ревнивого Мака. Покохавши Глана, Єва відверто сказала про це багатому залицяльникові. У відповідь на це зізнання Мак змушував коваля день і ніч працювати на пристані, а Єві давав чоловічу роботу, яка була не під силу молодій тендітній жінці. Та Єві це байдуже. При зустрічі з Гланом змарніле від тяжкої праці обличчя Єви спалахує посмішкою, бо для неї у цілому світі не існує нічого, крім її кохання. Молода жінка нічого не вимагає від свого любого, не думає про те, чим скінчаться їхні стосунки, а насолоджується своїм почуттям. Єва сповнена ніжності й довіри до свого коханого, і Глан, буваючи з нею, відчував зачарування людської доброти цієї простої неосвіченої жінки, усвідомлюючи цілісність її натури, був щасливий з нею, хоча Єва не заполонила ні його серця, ні його душі. Життя Єви обірвалось трагічно. Вона гине під уламками зірваної скелі. Мак, пронюхавши про порохову міну, яку Глан заклав під скелю, наказав Єві смолити човна біля підніжжя цієї скелі саме під час вибуху.
Роман Кнута Гамсуна “Пан” по праву може бути названий містерією кохання, бо саме воно зумовлює стосунки і вчинки героїв твору. У жіночих образах роману автор втілив різні типи кохання. Почуття Едварди спрямоване на те, щоб відчувати себе переможницею, владаркою, а для Єви головне -, віддавати коханому все, що йому потрібно, віддавати себе, свої почуття, любов. У світовій літературі Кнут Гамсун посідає одне із найвизначніших місць як поет кохання, митець, що відкрив і зобразив нові відтінки любовного почуття.