Віра в гуманні початки життя (творчість В. Шукшина)

Вивчення творчості В. Шукшина – завдання складне і актуальне. Його рішення необхідно з точки зору науково-пізнавальної і морально-естетичної. Не залишаючи ні кого байдужим, мистецтво В. Шукшина постійно народжує суперечки, наукові дискусії, які далеко ще не закінчені. Герої В. Шукшина відверто, незалежно, гаряче сперечаються про вічний і хвилинне, про добро і зло, про сенс життя, про покликання людини. Багато хто з них, як, наприклад, Сашко Єрмолаєв, Колька Піратов, Іван Дегтярьов, Князєв, – максималісти, не схильні до компромісів, покірності

або невтручанню. Вони готові виправити всіх і вся, пропонуючи власні конструктивні програми, виправлення, удосконалення.

Шукшинські мислителі живуть у реальній обстановці, аж ніяк не тяготячись повсякденністю. Багато хто з них, люблячи життя, цінуючи його радості, у самій реальності відкривають щось нове, як, наприклад, художник Саня Невєров (“Залітний”), священик (“Вірую!”), Матвій Рязанцев (“Думи”). Світ героїв Шукшина різноманітний, багатий фарбами, повний динаміки. Пошук істини починається з пізнання навколишнього світу. Реальний світ як місце перебування людини зізнається всіма героями.

Суперечки, розбіжності виникають, коли мова йде про роль і призначення людини, про її моральні якості, шляхи вдосконалення.

Шукшинські філософи – матеріалісти і гуманісти – виявляють у своїх судженнях конкретність і логіку, незалежність, прагнення осягти все своїм розумом – від мікросвіту до космосу. У духовно-моральних шуканнях кожний з героїв проявляє своє сприйняття дійсності, свою натуру, духовну організацію. Перед ними розгортається світ багато характерних, зовсім неповторних бачень, сприйняттів і думок. Їх психологічно переконливо виражена особистість робить кожний пошук не тільки суб’єктивним, але і як би пріоритетним, що містить у собі єдині у своєму роді відкриття. Як прожити життя? У чому його вищий зміст? Герої знаходять відповіді, вимогливо пізнаючи навколишній світ, самокритично допитуючи себе. Вони справедливо думають, що безцінний дарунок життя злочинно розтрачувати попусту. Людина тоді і велика, коли вона почуває пульс навколишнього світу, гармонію з рухом буття. У пошуках шукшинскіми героями істини, через омани, труднощі, у своєрідній мозаїчній формі споровши персонажів, в істоті їхніх питань і відповідей, спростувань, у захисті моральних ідеалів відбилося загальне: соціально-історичний і сучасний стан народного життя. У багатоголоссі проступають основні напрямки ідей і думок: життєстверджуючий початок, що поетизує життя, і раціоналістичне, прихильники якого керуються ідеями доцільності і користі. Поєднує їхній пафос заперечення міщанства, егоїзму, користі – усього, що спотворює вигляд життя.

Свої ідеали письменник затверджує у всіх жанрах творчості.

Йому дорогий прояв простих і прекрасних моральних дій і почуттів: праця, пам’ять про батьківщину, про будинок отчій, любов до матері, відчуття кревного зв’язку із землею, радість спілкування з навколишнім світом, – те коло переживань і відчувань, що окреслює моральний вигляд людини, що властивий живій душі. В. Шукшина хвилювали всі ті питання, якими жили народ і суспільство, – від повсякденних до державно важливих. В. Шукшин, будучи громадянином своєї країни, російською людиною, художником, прагнув до пізнання життя окремої людини і народу в цілому. І всі свої знання і власні думки про російський народ, його характери, долі, культуру, героїчний і важкий історичний шляхи, про місто і село, про ті ситуації, які складалися під впливом настання технічного прогресу, що перетворить сільське життя, він втілив у своїх героях.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Віра в гуманні початки життя (творчість В. Шукшина)