Твір-розповідь «Розмаїття літератури рідною краю»

Моя рідна Слобожанщина багата на традиції і добрі починання. Її літературна слава сягає далеко за межі нашої держави. Саме з «Велесової книги», першої літературної пам’ятки, що розповідає про життя наших пращурів, починається література Слобожанщини. Харківська земля зазнала трагічних подій 1183 року, які були описані в загальновідомому «Слові о полку Ігоревім».

Біля витоків слобідської літератури стояли безіменні талановиті автори дум, у яких правдиво розповідається про життя і героїчні подвиги українського козацтва, про нашого славетного

земляка Івана Сірка, про втікачів з турецької неволі.

Наступними віхами літературної слави слобідського краю є творчість українського письменника і мислителя Григорія Сковороди, першого повістяра Григорія Квітки-Основ’яненка, Бориса Грінченка та Павла Грабовського. Досить цікавою і оригінальною постаттю на ниві літературної Харківщини був письменник, журналіст і критик із Вовчанська Орест Сомов.

Це через нього пролягають літературні зв’язки Харківщини з декабристами, Гоголем, Пушкіним, Дельвігом і Грибоєдовим. Саме в Харкові розквітнув талант видатного поета Петра Гулака-Артемовського.

Петро Петрович довгий час був ректором першого в Україні Харківського університету.

Відомими постатями слобідської літератури були Григорій Данилевський, Марко Кропивницький, Гнат Хоткевич, Микола Вороний, Олександр Олесь, Остап Вишня, Микола Куліш, Микола Хвильовий. Харків став колискою перших літературних угруповань, без яких не можна уявити історію літературної України.

Продовжуючи славні літературні традиції своїх попередників, продуктивно працює сьогоднішнє покоління харківських письменників, серед яких Анатолій Перерва, Ірина Євса, Віктор Бойко, Олекса Марченко. Завдяки їхнім зусиллям у нашому рідному місті відкрито літературний музей, встановлено пам’ятні знаки та меморіальні дошки на будинку «Слово» і квартирах, де мешкали Павло Тичина, Олександр Довженко, Миколи Хвильовий та інші.

Протягом століть Слобожанщина і, зокрема, її століття – Харків – була і є одним із найбільших центрів духовної культури. На відповідальну нараду Міжнародного літературного пленуму, який відбувся в 1930 році, прибули делегації із багатьох країн. Серед тих, хто приїхав, були відомі світові митці – Анна Зегерс, Луї Арагон та ін. А через чотири роки в Харкові відбувся Перший з’їзд письменників, на якому було прийняте рішення про створення Спілки письменників України.

Літературна Харківщина – багатюща скарбниця духовної культури, якою могла б пишатися будь-яка країна світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір-розповідь «Розмаїття літератури рідною краю»