«Енеїда» – перший твір нової української літератури

Іван Франко писав, що «1778-й рік вважається початком нової української літератури», бо тоді вперше була надрукована «Енеїда» Котляревського, твір глибоко народний і за змістом, і за формою.

Цією надзвичайною, яскравою і талановитою поемою письменник відкрив нові горизонти української літератури. Після появи його творів вперше заговорили про українську літературу як самостійну, самобутню, національну. Своєю поемою «Енеїда» він заклав підвалини нової літератури, основою якої пізніше стала творчість Т. Г. Шевченка. Всю ж величну будову української

літератури звели спільними зусиллями письменники наступних часів.

Серед численних перекладів знаменитої поеми Вергілія «Енеїда» вперше зазвучав «переспів» цього світового шедевру українською мовою. Та якою мовою! Котляревський вперше звернувся до животворних джерел народної мови, зробив її літературною, використавши для цього багатющі скарби фольклору рідного народу. Піду я до дідів старих:

І попрошу їх розказати,

Що чули од дідів своїх.

Все багатство мови дідів наших засяяло дивним цвітом у цій поемі.

Поема «Енеїда» стала в української літературі явищем, що знаменувало формування

нового літературного методу – реалізму. Правдиві картини народного життя, відтворення тогочасних соціальних відносин, критичне зображення панівної верхівки, протиставлення їм здорових життєдайних начал простого народу – ось основні ознаки реалістичного письма Котляревського.

Та це не єдине художнє відкриття письменника. Багатство його художньої палітри, майстерне володіння всіма струнами рідної мови – це теж ознака нової літератури. Майстерні порівняння, метафори, синоніми, лаконічна мова, переплетіння літературної мови з народними приказками, прислів’ями, легкий вірш і прекрасна рима.

І. П. Котляревський ввів до української літератури нові жанри: бурлескну поему, комічну оперу, водевіль. Він став основоположником українського національного театру.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

«Енеїда» – перший твір нової української літератури