Твір на тему: “У чому сенс життя для Фауста?” за твором Гете “Фауст”

Йоганн Вольфганг Гете був найвидатнішим представником Просвітництва у Німеччині рубежу XVIII – XIX століть. Про себе він писав: “У мене величезна перевага завдяки тому, що я народився в таку епоху, коли мали місце найбільші світові події”. Свій історичний досвід великий поет, філософ і мислитель втілив у геніальній трагедії “Фауст”. Поет створив видатну притчу про Людину, її борг, покликання, призначення на Землі.

Зміст трагедії грунтувався на німецькій легенді XVI століття про чаклуна і чорнокнижника Фауста, який уклав договір

з дияволом, але у свій твір автор вклав сучасний зміст. У трагедії перемежовуються фантастичні і реально-побутові сцени, які рівною мірою сприяють розкриттю творчого задуму Гете.

Початок трагедії складається з двох прологів: “Пролог у театрі” і “Пролог на небесах”. У першому пролозі поет висловлює свої погляди на мистецтво, говорить про неможливість для талановитого художника поєднати справжню творчість з добуванням грошей. У другому пролозі автор користується образами християнської міфології, щоб дати початок історії свого героя, але вкладає в них просвітницький зміст.

Автор створює імовірну

картину подій на небесах, коли вирішується доля людини. Перед Господом з’являється Мефістофель і висловлює свою думку про людину, вважаючи її жалюгідною і нікчемною істотою. Йдеться про Фауста, відомого вченого, але його прагнення відшукати істину представляється дияволу безглуздим. Бог, який створив людей, відстоює здібності своїх дітей до добра і блага. Визнаючи нерозвиненість людини, він каже:

“Поки ще в мороці він блукає,

Але істини променем він буде осяяний…”.

Між володарями Добра і Зла йде суперечка про душу Фауста: кому вона дістанеться? Що вибере сам герой? Якщо піде по шляху добра, переможе Бог, якщо вибере зло – підтвердить думку диявола про людей. Небожителі сперечаються за душу одного з кращих представників роду людського.

Фауст все життя присвятив науці, вивчив гори книг, безуспішно намагався знайти в них відповіді на складні питання буття. Вчений розуміє, що зайшов у глухий кут і важко переживає свою безпорадність. Фауст відмовляв собі у всьому: у нього немає сім’ї і дітей, він витрачав кожну хвилину свого життя на те, щоб наблизитися до істини, і ось – все марно! Втративши сенс життя, Фауст вирішує покінчити з собою, має намір випити отруту, але в останню хвилину перед ним виникає диявол, який обіцяє показати вченому такі світи і чудеса, яких не бачив жоден смертний, відкрити таємниці Всесвіту. Мефістофель пропонує йому якраз те, чого звичайна людина не може отримати в цьому світі. Фауст погоджується.

Спочатку Мефістофель випробовує людину грубими спокусами. Він приводить його в льох, де всі п’ють і веселяться. Фауст з обуренням відкидає настільки дурне марнування життя у п’яному угарі. Тоді диявол випробує його, показавши йому чарівну чисту дівчину Маргариту. Фауст, який все життя провів серед книг, не може втриматися і спокусився нею.

Гете реалістично зображує німецьке містечко, звичаї його жителів, суворі патріархальні устої моралі. Маргарита – проста, скромна дівчина. І вона сама, і уклад її родини дуже подобаються Фаусту, у Маргариті він бачить ідеал, до якого прагне. Але одружуватися і навіки залишатися в убогому містечку означає для Фауста кінець його творчих шукань. Він відмовляється від Маргарити, і всі жителі, які ще вчора вважали дівчину самої побожною і порядною, обрушуються на неї з викриттями у порушенні моральних засад.

Від Маргарити з презирством відвертаються всі, вона вбиває свою дитину, потрапляє до в’язниці, де чекає страти. Так вона розплачується за своє кохання. У напівбожевільному стані вона приймає Фауста за ката, який прийшов її стратити. У жаху вона благає його про пощаду. Маргарита стала жертвою світу, до якого належала. Фауст звинувачує себе, він тепер розуміє ступінь відповідальності кожної людини перед іншими людьми.

Мефістофель показує Фаусту інші світи. Він переносить героя в палац імператора, щоб випробувати його спокусою владою. Але і це не задовольнило Фауста. Потім вони потрапляють до Стародавньої Греції, до прекрасної Олени, яка теж залишає героя байдужим. За домовленістю з Мефістофелем Фауст, знайшовши свій ідеал, повинен вигукнути: “Зупинися мить! Ти – прекрасна!” – І тоді диявол може по праву забрати його душу. Поки ні про що Фауст так сказати не міг. Вони продовжують шукати, проходять довгий шлях. Вже столітнім старцем сліпий Фауст знаходить істину:

“Лише той гідний життя і свободи,

Хто щодня за них йде на бій”.

Фауст зрозумів, що справжнє щастя – жити для інших, приносити користь народу, країні, постійно трудитися. Він мріє на відвойованій у моря ділянці суші звести місто для мільйонів чесних трудівників:

“Все життя у боротьбі суворій, безперервній

Дитя, і чоловік, і старець хай веде,

Щоб я побачив в блиску сили чудової

Вільний край, вільний мій народ!”.

У своєму безсмертному творі Гете показав трагедію духовних пошуків людини, які можуть тривати все життя. Людина, на його думку, повинна бути спрямована у майбутнє, повинна шукати, дерзати, не зневірятися. Тільки тоді його життя буде наповнене сенсом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “У чому сенс життя для Фауста?” за твором Гете “Фауст”