“Фауст” Гете як філософське осмислення боротьби добра зі злом

Боротьба добра і зла, Як вічна тема в літературі. Добро і зло є вічними темами, які розглянуті в художній літературі. У геніальних творіннях народів – казках – добро завжди перемагає зло. Бог як втілення добра. Бог і Рафаель сперечаються про добро і зло і про те, чию сторону вибере доктор Фауст. Бог у Гете вірить в добро людської душі, навіть самої розпущеною, навіть в добро душі останнього злодюги і має надію, що людина здатний відрізнити добро від зла й обрати добро.

Фауст як втілення добра і зла. У “Фаусті” втіленням добра і зла є

Фауст, доктор і науковий працівник, який мріє про пізнання Всесвіту. Його душа – душа земної людини – поле битви між добром і злом. Фауст пояснює своєму другові Вагнеру: “У мене в грудях дві душі живуть, між собою вкрай не схожі – і ворожі…”. Гете представляє за добро для людства саме той шлях, який обрав Фауст – це шлях наукового пізнання. І іноді пошуки знання приводять до несподіваних наслідків і замість добра виникає зло. Любов Фауста і Маргарити могла б стати добром, але Фауст занадто закоханий в науку. Маргарита гине. Фауст для Бог і Рафаеля – лише матеріал для експерименту.

Рафаель як втілення

зла у “Фаусті”. Рафаель говорить про себе так: “Я тої сили частка, яка всім бажає зла, і вічно створює хороше…” Спокушаючи Фауста, Рафаель показує йому різні сторони людського життя, всі його радості, за які будь-яка людина побажав би продати свою душу. Радість від пияцтва, грошей, від любові не спокушають Фауста. Зла сила Рафаеля допомагає Фаустові побачити і зрозуміти світ, і Фауст твердий в своїх намірах, він не збирається віддавати злу свою душу. Нарешті Рафаель зазнає поразки, так і не домігшись свого.)

Вічна чи боротьба добра зі злом? Гете не дає відповіді на це питання. Він вказує на те, що є суцільним злом у світі – абсолютну владу, людську тупість, лицемірство. Любов, знання, справедливість – все це, на думку Гете, добро. Фауст виграє цю битву, але й добро і зло вічні, тож боротьба між ними буде тривати вічно, і вічною проблемою кожної людини буде – чию сторону взяти, добра чи зла?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

“Фауст” Гете як філософське осмислення боротьби добра зі злом