Сенс мандрівки аргонавтів за золотим руном
Сьогодні ми знайомимось з циклом міфів про аргонавтів, і наше головне завдання – зрозуміти, у чому ж полягав сенс мандрівки давньогрецьких героїв за золотим руном, як він пов’язаний з тогочасною уявою про світ і людину, та усвідомити сутність надзвичайного художнього світоглядного таланту давніх греків, знаходити міфологічні засоби для звеличення героїв та зведення їх на п’єдестал слави і безсмертя. Аргонавти – це давньогрецькі герої, що здійснили мандрівку до Колхіди за золотим руном. їх так стали називати за назвою корабля “Арго”,
(Використовується випереджальне завдання ІІ групи учнів, що мали підготувати до уроку плакат, на якому був би зазначений склад міфів цього циклу та головні дійові особи кожної складової, та – ІІІ групи, що готувала повідомлення про сюжет кожної з частин циклу).
Пропонуємо можливий варіант такого плакату. Було б дуже добре, щоб цей матеріал був підготований у вигляді ксерокопій для кожного учня і його можна було б вкласти до учнівських зошитів. (Ми подаємо схему, ускладнену завданнями і запитаннями для дослідження).
Сюжетна
Ясон, Есон, Пелій, Ферет та Амфаон – брати Есона, дядьки Ясона; Адмет та Мелампод – двоюрідні брати Ясона. Ясон повернувся в Іолк, взутий лише в одну сандалію та на плечі була накинута шкура пантери. На майдані відбулась його розмова з Пелієм. Ясон повернувся в дім батька, принісши радість, яку приїхали розділити його дядьки та брати. Пелій ставить умову Ясону, за якої він віддасть владу, – повернути у Грецію золоте руно. Ми бачимо Ясона, сміливого, відвертого, чесного, і боягузливого, підступного Пелія.
Ясон збирає супутників і готується до походу в Колхіду. Ясон, Геракл, Тесей, Кастор і Полідевк, Ідас та Лінкей, Калаїд та Зет, (крилаті герої), Мелеагр, Анкей, Адмет, Теламон – давньогрецькі герої. Орфєй – видатний співець. Арг – будівник корабля “Арго”, Афіна і Гера, Пелій. Ясон об’їхав усі країни Греції, закликаючи уславлених героїв взяти участь у поході. Майстер Арг побудував небачений до тоді корабель. Афіна і Гера всіляко сприяють походу.
Аргонавти на Лемносі. Цариця Лемносу Гіпсіпіла, її батько Фоант. Стара лемнянка Полуксо, Ясон та його супутники. Лемнянки вбили всіх чоловіків за їхню зраду. Юна цариця врятувала тільки свого батька. За порадою Полуксо аргонавтів впустили у місто, де вони поринули у веселощі та бенкети. Геракл, що залишився на кораблі, таємно викликав аргонавтів за місто та нагадав їм про подвиги. Аргонавти постають перед вибором – жити безпечно і безтурботно чи наражати себе повсякчас на небезпеку. Геракл втілює думку родової спільноти, для якої здійснення подвигу і навіть героїчна смерть вважалися сенсом життя чоловіка.
Після гостини у царя Кизика аргонавти перемагають шестируких велетнів. Переміна вітру знову змусила їх повернутись вночі до берегів Кизику. Жителі півострова прийняли їх у темряві за морських розбійників. Відбулася битва друзів з друзями, у якій загинув юний цар Кизик. Три дні тривала жалоба за вбитими. Аргонавти досягли берегів Мізії, країни на заході Малої Азії, щоб запастись водою та їжею. У лісі Геракла, що хотів собі зробити нове весло, зустрів його друг Поліфєм (чоловік сестри Геракла Лаономи з роду лапіфів) і повідомив, що чує голос юного Гіласа (улюбленця і зброєноші Геракла), який кликав їх на допомогу. Аргонавти попливли далі, не помітивши відсутності друзів. Друг Геракла Таламон вимагав повернутися. Але з морської глибини піднявся віщий морський бог Главк, що зупинив “Арго” і повідав, що Геракла затримано з волі Зевса. Герой має повернутись, до Греції і на службі у Еврісфея здійснити дванадцять безсмертних подвигів. Аргонавти заспокоїлись і попливли далі.
Цей міф відтворює вірування давніх греків у те, що все відбувається з волі богів, що кожна людина чи герой беззаперечно мають виконувати веління Зевса.
Аргонавти у Віфінії. У Віфінії, країні на північному заході Малої Азії, аргонавтів зустріли вороже. Цар Амік образив їх, назвавши бродягами, та викликав на бій. Син Зевса і Леди юний Полідевк прийняв його виклик. Жорстоким був бій. У ньому прославились ще й герої Кастор і Анкей. Багатою була здобич, славетною перемога над бебриками. Поперше, бебрики і їхній цар Амік не проявили гостинності, що засуджувалось завжди людьми. Подруге, він образив героїв, назвавши їх бродягами. Потретє, вважав себе кращим за всіх.
Кожен міф ніби представляє по черзі найвидатніших героїв, що були супутниками Ясона, показує їхні надзвичайні можливості. Міфи про аргонавтів є своєрідним свідченням того, як стародавні греки відкривали й розширювали свою уяву про оточуючий світ. Строфади, або Плотійські острови, лежать на півдні Греції, проти західного узбережжя Мессенії.
Мандрівка аргонавтів триває. На них чатує страшна небезпека біля Сімплегадських скель. Та за порадою Фінея вони випустили голуба, який пролетів між ними. “Арго” вдалося також пройти цей страшний шлях і після цього скелі назавжди стали непорушними – збулося веління – між ними проплив корабель.
Пелій не повернув влади Ясону. Ясон і Медея вирішили помститись. Був розроблений хитрий план. Медея повернула молодість Есону, батьку Ясона, а потім вмовила дочок Пелія підговорити його погодитись на повернення молодості. Медея отримала підтримку богині пітьми і чаклунства Гекати. Медея добила Пелія, перед цим змусивши його дочок підняти на батька мечі. Пелія поховано, та його син Адраст виганяє Ясона з Медеєю з Іолку. Вони відправляються до Корінфу. Ясон і Медея не знайшли щастя у Корінфі. Ясон полонився красою Главки і хотів одружитися вдруге, забувши клятви Медеї, яка й зробила його героєм. Медея, ображена й оскаженіла, вбиває Креонта і Главку та своїх синів від Ясона, завдавши йому невимовного болю. Страшна помста Медеї. Ясон більше ніколи не мав спокою. Він знайшов свою смерть під уламками “Арго”, у затінку якого приліг спочити.
У циклі міфів про аргонавтів діють уже уславлені на той час Геракл і Тесей, які були герояминапівбогами, більшість супутників Ясона є також дітьми богів і землян. Але сам Ясон має обох батьків земних. Ще й досі терпить муки прикутий на Кавказі Прометєй, ще не відбулося його визволення Гераклом. Покровительки Ясона і аргонавтів Гера і Афіна просять допомоги в Афродіти, богині кохання, щоб вона за допомогою свого сина Ерота зародила кохання до Ясона в серці Медеї, чаклунки і доньки Еєта. Тільки вона могла допомогти Ясону здобути золоте руно.