Різдво: “Христос народився! Славімо Його” (за творами О. Генрі, М. Гоголя)

Різдво – це свято радості і єднання людських душ, людей різних країн, незалежно від того, якою мовою вони говорять. Як у дзеркалі, у творах зарубіжної літератури відбились прагнення людей побороти зло, ненависть, неправду, відродити і возвеличити доброту до ближніх, милосердя, любов, а Христос це і є любов. Про це говорять біблійні перекази, твори англійського письменника Чарльза Діккенса, американського новеліста О. Генрі, російського Миколи Гоголя, які ми вивчаємо на уроках зарубіжної літератури. Світ зародився з любові, і ми хоча б раз на

рік, згадуючи про це, ніби заново народжуємося на велике християнське свято Різдва, залишаючи в минулому чзари, непорозуміння, невдоволення та образи. Це свято покликане нас об’єднати, примирити і зробити кращими.

Тіштесь, тіштесь і радійте
Нинішньої днини,
Ангели принесли веселі новини!
В Вифлиємі нині зірка весело сіяє.
Народився там син Божий,
Щоб ми разом прославили Небесну дитину.

У кожній країні народ посвоєму відзначає Різдво. Мешканці Рима, столиці Італії, в центрі міста ставлять високу 30метрову ялинку, а перед помешканням Папи, на площі святого Петра будують великий вертеп заввишки

з житловий будинок. Постаті в ньому сягають двох метрів. У Венесуелі (Південна Америка) люди на Святвечір пригощають одне одного виноградом. Кожна людина має з’їсти 12 виноградин, які символізують 12 місяців року. З’їдаючи їх, люди загадують бажання на кожний місяць, свято вірячи в те, що усі вони здійсняться. Французи під час різдвяних свят ласують білою ковбасою, м’ясом печеного індика та устрицями. Чехи, подібно до поляків, під час свята їдять страви, додаючи багато кропу. Після вечері господар дому розрізає яблуко навпіл. Залежно від того, як розташовані зернятка яблука, родина передбачає, яким буде рік. На десерт чехи подають 12 сортів тістечок, що символізують 12 місяців року.

У Німеччині Різдво – це найважливіше свято року. До нього німці готуються ще під час передріздвяного посту. Сплітають з ялинки вінок, прикрашають його, ставлять у нього 4 свічки. Першу свічку запалюють у першу неділю посту, потім кожного тижня запалюють чергові свічки. Колись так прибраний вінок підвішували до стелі, зараз частіше кладуть його на столі. Обов’язковими стравами у німців на Святвечір є картопляний салат та ковбаски,

Слово Різдво означає народження, народження чогось нового в душах і помислах людей. Невипадково норвезький письменник Генрік Ібсен в творі “Ляльковий дім” розказав історію молодої жінки, яка відбувається саме напередодні свята Різдва. Героїню його твору, вродливу жінку Нору, оточує налаштований побут, вона має заможного чоловіка, прекрасних дітей, яких дуже любить. В житті її родини закінчився важкий період. її чоловіка Хельмера призначено на керівну посаду Акціонерного банку. Важка праця і матеріальні нестатки минулися. Яскраво горить новорічна ялинка, куплено подарунки, тривають веселі приготування до свята. Чого ще може бажати жінка та й будьяка людина? Проте наприкінці твору від цього уявного раю нічого не залишається. Розгнівана Нора йде з дому, кажучи, що навколо неї немає нічого, крім брехні. Ібсен показав нам переродження в свідомості своєї героїні. “Ляльковий дім” перетворився на один з найважливіших творів у боротьбі за жіночу емансипацію.

З усіх свят людям, а особливо дітям, найбільше подобається Різдво. Діти і дорослі сподіваються на чудо. Як приємно отримати подарунки, які американським і англійським діткам приносить Санта Клаус, італійським – Бабо Натале, французьким – Пер Ноель, колумбійським – Тато Паскуале, бразильським Пай Натал, чеським – Микулаш, камбоджійським – Дід Жаром, а нашим українським дітлахам – святий Миколай. Дорослі ж чекають від Різдва змін у житті, розв’язання важливих життєвих проблем.

Дія новели О. Генрі “Дари волхвів” відбувається в переддень Різдва. Різдво – це особливе свято для всіх людей, котрі, святкуючи народження Ісуса Христа, повинні усвідомити вічні духовні цінності. Стародавній звичай дарувати подарунки на Різдво походить від описаного в Біблії поклоніння волхвів Ісусу. Волхви, східні мудреці, звіздарі, котрі по зорях дізналися про народження Христа, прийшли вклонитися йому і принесли свої дари (золото, ладан і смирну) на знак особливого благовоління перед БогомСином, якого послав на землю Боготець врятувати людство. Хоча у назві твору прихований біблійний підтекст, мова йде не про давні, а про сучасні для письменника часи. Але свято Різдва має символічне значення в оповіданні. На думку О. Генрі, волхви можуть завітатив кожний будинок. Якими мають бути люди, щоб до них прийшли волхви? І чи зберегли вони у своїй душі світло різдвяної зірки?.. Ці моральні проблеми порушуються у творі.
Сценка з твору “Дари волхвів “.

О. Генрі стверджує, що в житті є речі, цінніші за будьякі матеріальні дарунки, – це співчуття, милосердя, мудрість. Справжня вартість подарунків Делли та Джима полягає не в їхній коштовності, а в тому, що вони є символом самовідданого кохання. На Різдво люди повинні замислитись над тим, чи сповнено їхнє серце любов’ю, яку приніс на землю Христос.

Вірш “Різдво” Мирослава Попадюка
Вістують вістуни про свято,
Вістують у погідну днину:
Де в Заболотів мій і Снятин
Різдво заходить у гостину.
І Божий Син, і Божа Мати
Несуть нам Віру і Надію,
Аби незгоди менше мати,
Щоб спонукати нас на дію,
! гречні газди, і газдині
Виважують усе на долоні.
Дитятко тягне очі сині
До зіроньки на оболоні.
Іде життя, кується зміна,
Як парость Божого завіту,
Посеред зоряного світу.
Наш дух нікому не зламати,
Бо жити хочемо полюдськи…
! Божий Син, і Божа Мати
Крокують по землі Покутській!

Ці поетичні рядки належать нашому земляку Мирославу Попадюку. Його збірка поезій “Різдво” закликає до морального удосконалення, до мудрого і високого, ім’я якому – правда, єдність, взаєморозуміння, щирість, любов.

Вірш “Різдвяна ніч” Марії Футор

Поглянь, яка Різдвяна ніч чудова –
Благословенна Господом самим.
Усі, ми, друже, ходимо під Богом,
Живем і помираємо під ним.
В Різдвяну ніч, освячену у муках,
Пречиста Діва здивувала світ.
І вже Ісусик простягає руки.
і славить Сина Божого нарід.
Славіть, люди! Божий Син родився.-
Спаситєль наш і мученик святий.
І цілий світ на ясла задивився –
Ісус Христос родився. Божий Син!
Осяяна ніч новиною такою
Різдвом Христовим величатись стала
І засвітилась зіркою ясною,
І ім’ям Божим світ весь осіяла.

Різдвяна ніч – це ніч, коли очищається, висвітлюється душа, ніч, коли кожна людина очікує на диво, бо душа потребує його.

Гоголь. “Я сам не знаю, яка у мене душа – українська чи російська. Знаю тільки, що ніяк не дав би переваги ні одній, ні другій. Обидві природи надто щедро обдаровані Богом…”
1 ведучий. Гоголь і Україна – як тісно вони поєднались, як тісно вони переплелись! Не інакше як закоханість в українську природу, українців, їхні звичаї та обряди, дива і веселощі стала тією життєдайною силою, що дала змогу письменнику створити літературні шедеври, серед яких – “Ніч перед Різдвом”. “Останній день перед Різдвом минув. Зимова ясна ніч настала. Глянули зірки. Місяць велично виплив на небо посвітити добрим людям та всьому світові, щоб усім було весело колядувати і славити Христа…”

Віншую вам нині, всі добрії люди!
Нехай Божа поміч
Завжди з вами буде!
Хай вам радість усміхнеться
Зіркою ясною,
Хай вінчається вам праця
Славою гучною!
Хай в добрі живе родина.
Вже прийшла щаслива днина!
Веселіться, колядуйте,
Всіх з Різдвом Христа віншуйте!
Разом. Христос ся рождає!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Різдво: “Христос народився! Славімо Його” (за творами О. Генрі, М. Гоголя)