Проблема добра і зла в комедії Вольтера “Простак”

Проблема добра і зла, природи і суті добра і зла – вічна проблема, яка завжди хвилювала поетів і мислителів, серед яких було і Вольтер – видатний французький мислитель і майстер слова. Комедія “Простак” – одне з найдраматичніших творів письменника, в якому він зобразив конфлікт між “сином природи” і “цивілізованим суспільством” і одночасно вирішує питання про те, хто є носієм добра у цьому світі і можливим чи “мале зло” в ім’я “великого блага”.

Молодий європеєць, який виріс серед індіанського племені

гуронов, повертається до Франції. Простак, чесний і прямий, відкритий у своїх думках герой стикається з несправедливістю, цинізмом “цивілізованого” світу. Хоча дія “Простодушного” віднесено до епохи Людовіка XIV, Вольтер засуджує феодальні порядки в цілому. Його герой – “природна людина”, не зіпсований цивілізацією. Він багато чого сприймає буквально, не знаючи про численні умовностях цивілізованого суспільства, і тому нерідко потрапляє в комічні ситуації.

У цій повісті є любовна інтрига – герой закохується в мадемуазель де Сент-Ів, трохи наївну, недалеку провінціалку, але яка щиро любить

його і готова на самовідданий вчинок. Переживання героїв розкриваються у зіткненні з французької дійсністю.

Герой хоче боротися за своє щастя, але стикається з ще більшим злом суспільства. Простак відбиває напад ворожої ескадри на французький бер і поспішає до Парижа, щоб отримати винагороду за здійснений подвиг, але замість подяки за мужність і самовіддане служіння королю Гурон чекає ешафот. Герой у відчаї дивиться крізь тюремні грати на прекрасні і далекі зірки, вони сяють у безмежному просторі Всесвіту і усвідомлює, що носіями добра в цьому світі є люди природи. Гурон дивують жорстокість і зло, які панують у світі.

У “Простаку” поставлено питання про першопричини зла, одна з яких бере початок у самому соціумі. У реальних суспільних умовах зло стає звичайним і закономірним. У державі, заснованій на нерівності, індивідуальна вісь неминуче виявляється беззахисною перед багатоступінчастої бюрократичною системою, представники якої щиро піклуються про інтереси країни, але безжально нехтують інтереси окремої людини, якого просто не беруть до уваги. Результат такого зіткнення очевидний, тому повість закінчується трагічно.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Проблема добра і зла в комедії Вольтера “Простак”