Історія Русів – розповідь про історичний розвиток України від давнини до другої половини XVІІІ століття

“Історія Русів” – розповідь про історичний розвиток України від давнини до другої половини XVІІІ століття

З часів другої половини XVІІІ століття дійшов до нащадків рукопис “Історія Русів” невідомого автора. “Історія Русів” – це історична праця, одна з перших про нашу історію з давнини до 1769 року – саме ця дата востаннє згадується у творі.
“Історія Русів” – це книга, яка користувалася особливою шаною серед історичної прози, бо справедливо описувала погляд українців на історію. Проти-церковний дух її письма

носив політичний характер, бо книга посилювала національну свідомість української інтелігенції того часу.
Про історію написання цього твору нам відомо те, що його рукопис було знайдено в 1828 році, в 1846 році його було видано в Москві, а в 1956 – в Нью-Йорку. Однак книга була дуже поширена в рукописному варіанті. Свого часу нею користувалися письменники, коли писали твори на історичну тему. Серед таких письменників був і Т. Шевченко. “Історія Русів” активно й таємно поширювалася серед інтелігенції того часу, бо невідомий автор цього твору сміливо прославляв козацьку минувшину, висловлював думку про власну
форму самоврядування українського народу.
Герої “Історії Русів” – Б. Хмельницький, І. Полуботок – ватажки козацької доби нашої історії. Книга сповнена почуття національної гідності, демократизму, тому і привертала увагу сучасників. А ще “Історія Русів” цікава тим, що правдиво зображує українську минувшину і вперше порушила питання про місце України в тогочасній політичній ситуації – саме в цьому її політичне значення.
У книзі знайшло також відображення єднання України з Литвою, Польщею, Росією, дається пояснення того, що це домовленості рівних сторін, які не поступаються одна одній у жодній сфері тодішнього життя.
Отже, невідомий автор “Історії Русів” – це патріот, який відстоював демократичні погляди, мабуть, тому і не поставив свого імені на цьому історичному творі, але ми, його нащадки, вдячні йому за мужність, за правдиве відтворення нашої історії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Історія Русів – розповідь про історичний розвиток України від давнини до другої половини XVІІІ століття