Бідність не пороть. Р. Бернса “Чесна бідність”

Твір вірші Р. Бернса “Чесна бідність” Роберт Берні – відомий поет не тільки в себе на батьківщині, у Шотландії, але й в усьому світі. Рядка з його віршів стали для шотландців гаслами, багато віршів Берні задумав як пісні, і тепер їх співають не тільки на його батьківщині. Поезія Бернса проста, але дуже витончена й повна життєвих сил і веселощів, вона близька до народних пісень і балад. Сина селянина все життя цікавили людська сутність, поняття про моралі, багата бідність або’ навпаки, бідне багатство. Вірш “Чесна бідність” – це

один з відповідей на безліч питань: чому людина бідна, що допоможе йому вирватися з убогості, як зберегти чистоту в душі, при цьому маючи можливість збагатитися й т. п.

Вірш “Чесна бідність” написано на мотив народної пісні, тому його серйозний текст сполучається із шотландською веселістю. Задерикувата легкість ритму служить своєрідним акомпанементом глибокому змісту вірша. Берні у вірші призиває не соромитися своєї бідності. Людина, що залежить від грошей, багатства, не може бути оцінений як людина розумний. Це вірш співзвучно з російською приказкою: “Зустрічають по одежинці, проводжають по розуму”.

От найперше й важливе достоїнство людини, що неможливо купити. Це гордість і богатого, і бедного. Розумом неможливо нагородити, розплатитися, його неможливо купити. Ордена, стрічки, дорогі одяги – це не показник розуму. Хто в Бернса “одягнений у шовки й вина п’є”, – дурень і шахрай. Берні оптимістичний у своїх поглядах:

Настане день, і година проб’є, Коли розуму й честі На всій землі прийде черга Стояти на першому місці.

Мені здається, що час, про яке Берні мріяв, ще не наступило. Прагнення людей жити краще – природно, але прагнення жити краще за рахунок навколишніх – прикмета нашого часу. Розумні люди сьогодні животіють, а в честі той, хто хитрее, сильніше фізично, у якого міцніше нерви. Будемо сподіватися:

Що буде день, Коли навкруги Всі люди стануть брати!

А людські якості тоді будуть дійсно оцінюватися по достоїнству.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Бідність не пороть. Р. Бернса “Чесна бідність”