Аналіз “Повість минулих літ”

Жанр: літопис.

“Повість минулих літ” – це перший літопис, який дійшов до нас, його ще називають “Початковим літописом”. До речі, саме він проливає світло на історію нашого народу від найдавніших часів і до днів життя Нестора Літописця – автора цього твору.

Літопис розповідає про початок української держави, про перших наших князів. Цікавою є легенда про заснування Києва: апостол Андрій Первозваний під час подорожі по Дніпру пророкував, що на прибереж­них пагорбах постане місто: “Бачите ви гори сі? Так от, на сих горах

воз-сіяє благодать Божа, і буде город великий, і церков багато воздвигне Бог”. Докладно автор розповідає про походи київських князів, про Оле­га та його похід на столицю Візантії Царгород (сучасний Стамбул), на воротах якого він повісив свій щит на знак перемоги. Одним із найвідо-міших фрагментів “Повісті минулих літ”, який пізніше ліг в основу сю­жетів багатьох літературних творів, є розповідь про войовничого Свя­тослава, який не знав страху й ніколи не відступав перед ворогом. Його вислів “Іду на Ви!” став афоризмом, ці слова князь відкрито промовляв, коли мав намір боротися з ворогом. Відомим також
став вислів Свято­слава, який він виголосив перед нерівним боєм зі стотисячним грець­ким військом: “Не осоромимо землі Руської, ляжемо тут кістьми: мерт­ві бо сорому не мають, а якщо побіжимо, то сором матимемо; станемо ж кріпко, я перед вами піду; якщо моя голова ляже, то дбайте самі про се­бе”. З-поміж найвідоміших сюжетів літопису такі: про загибель Ігоря, про помсту княгині Ольги древлянам, про вбивство Бориса й Гліба їх­нім братом Святополком.

Захоплення героїчним минулим Київської Русі й глибокий сум з приводу княжих міжусобиць і лиха, заподіяного ординцями, – провідні мотиви літопису.

Оригінал “Повісті минулих літ” не зберігся, текст літопису дійшов до нас у двох списках – Лаврентіївському та Іпатіївському.

“Повість минулих літ” – це не лише своєрідний підручник історії, а й скарбниця поетичних й епічних сказань, байок, оповідань. Оповідь у літописі ведеться то спокійним, то драматичним тоном, який іноді пере­ривається надзвичайно емоційними сплесками. У мові літопису чимало порівнянь (стріли летять, як дощ; князь Святослав ходив легко, як барс), стійких сполук слів (втирати сльози, зломити спис), народних приказок (смерть спільна всім, мертві сорому не мають). Мова твору жива, образна, поетична, хоча й неоднорідна: у текстах наявні й старо­слов’янізми, й нороднорозмовні елементи

За зразками “Повісті минулих літ” складалися Київський (про по­дії XІІ століття) та Галицько-Волинський літописи (про події XІІІ сто­ліття). У сукупності три літописи називають “Літописом руським” – великою книгою про події часів Київської Русі у світовому контексті до XІІІ століття.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Аналіз “Повість минулих літ”