“Повість минулих літ” – історична книга і збірка епічних творів

Найдавніші пам’ятки світської літератури Київської Русі – літописи. Літописи – це хронологічний опис важливих історичних подій, очевидцем яких бум сам літописець або про які він чув від когось з очевидців чи вичитав з писемних джерел – “військових повістей”, монастирських переказів, повчань тощо. У цій пам’ятці – докладні відомості про територію, заселену слов’янами, про полян, древлян, радимичів, сіверян та інші племена, на які поділялися східні слов’яни, про, їхні звичаї та мову. Щире захоплення героїчним минулим

– провідний мотив “Повісті минулих літ”. Автор літопису захоплено змальовує героїчне минуле Київської держави з 852 до 1110 року, походи князів і великі битви, майстерно і яскрапо описано князя Олега, його похід на столицю Візантії – Царгород, на воротах якого той повісив на знак перемоги свій щит; описано тут войовничого Святослава, “який не знав, що таке страх, ніколи не відступав перед ворогом, а коли мав намір боротися з ним, завжди відкрито попереджав: “Іду на ви!”

Розповідається в літописі також про захланність і ненажерливість князя Ігоря та про помсту за нього древлянам княгині Ольги, про

хрешеи ня Русі Володимиром Великим, онуком княгині Ольги, побудову Ярославом Мудрим Софійського собору в Києві. Літописець осуджує міжусобні чвари князів, підступне вбивство князів Бориса й Гліба їхнім братом Святополком. Щирий патріот, який переживає з приводу розбрату, автор палко прагне бачити рідну землю об’єднаною, державу – могутньою, народ – заможним і щасливим. Літопис фіксує виступи народу проти феодалів-лиходіїв, що не боронили як належить рідний край від ворожих зазіхань, стихійні повстання, спричинені насильницьким хрещенням і масовим винищенням волхвів, мудреців-знахарів.)

“Повість минулих літ” – золотий гомін давнини. Уже в самому заголовку літопису прочитується великий патріотичний намір його автора. “Повість…” мовби звертається до існуючого покоління із закликом бути гідним тих, кого вже немає, але хто полишив по собі добру пам’ять в історії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

“Повість минулих літ” – історична книга і збірка епічних творів