Зображення і оцінка партизанської війни у романі Л. М. Толстого “Війна і мир”
Після того, як французи залишили Москву і рушили на Захід за старою Смоленській дорозі, їх військо рухалося по тому ж шляху, яким прийшло в Росію, тому замість рясних, урожайних земель їх зустрічали випалені поля та поруйновані села. Військо тануло на очах: голод і хвороби переслідували його. Через неповоротких обозів з награбованим в Москві майном військо рухалося повільно, остаточно збивши лад. Але не голод і хвороби, а безліч партизанських загонів, успішно нападали на обози і навіть цілі загони французів, знищувало французьке військо. Партизанські
У частині роману “Війна і мир”, що розповідає про партизанську війну, описані події всього
Явище партизанської війни повністю підтверджує історичну концепцію Толстого. Партизанська війна – це війна народу, який не може по самій своїй суті жити під владою загарбників. Партизанська війна стала можливою завдяки пробудженню в різних людях, незалежно від соціального походження, “ройового” почала, духу, в існуванні якого в кожній людині, в кожному представника нації впевнений Толстой. Рухомі різними цілями і інтересами люди різних станів роблять все, що можна тільки зробити для вигнання ворога з своєї землі. Толстой вважає, що їх дії викликані вродженим, інстинктивним патріотизмом. Люди, які в мирний час спокійно займалися своїми повсякденними справами, під час війни для чогось озброюються і вбивають, проганяють ворогів. Так бджоли, вільно літали по величезній території у пошуках нектару, швидко повертаються до рідного вулик, коли дізнаються про вторгнення ворога.
Ведмідь, залезшій у вулик, міг би прогнати, перемогти іншого ведмедя, якби той був слабший за його, але він нічого не може вдіяти з роєм розлючених бджіл. Так і французьке військо: воно могло б перемогти російську армію в битві, але він безсилий проти партизанських загонів, голоду і хвороб. “Фехтування тривало досить довгий час; раптом один із противників, зрозумівши, що справа це не жарт, а стосується його життя, кинув свою шпагу і, взявши… дубину, почав ворочати нею… Фехтувальник – французи, його супротивник… були росіяни…”
Тому Наполеон марно чекав ключів від Москви на Поклонній горі, хоча, за правилами ведення європейської війни, міг вважати себе господарем міста і розраховувати на відповідний прийом. Тому його військо було знищено завдяки партизанської війни, “Дубина народної війни”. І описати цю війну з точки зору “правил фехтування” неможливо, всі спроби істориків, які писали про цю подію, безуспішні. Толстой визнає партизанську війну самим природним і справедливим засобом боротьби народу з загарбниками.