Життєстверджуючі мотиви в ліриці В. Симоненка

Наш Василь іде по найдовшій у світі дорозі

З розплющеними 28-літніми очима…

М. Вінграновський

Василь Симоненко – це поет молодості й краси життя, поет ніжний і гнівний, люблячий і здатний до ненависті. Рядки його поезій вражають інколи різким переходом від ласкавості до жорсткості, від ніжних епітетів до вражаючих своїх сарказмом метафор. Чи не найкраще любов до життя і тривога за нього висловлена поетом у його творі “Кирпатий барометр”, тому я і хочу зосередити увагу саме на ньому, розкриваючи запропоновану тему.

“…

Незважаючи на те, що мене щоднини грабує газета, я таки примудрився вшкварити поганеньку поему”, – так з притаманною йому самокритичністю писав Симоненко про “Кирпатий барометр” у листі до свого друга, черкаського поета Миколи Негоди у 1962 році. Та поет був несправедливий до себе, бо створив справжній шедевр.

Поема “Кирпатий барометр” незвичайна за своєю композицією, це поема-цикл, що складається з частин, які мають окремі назви: “Замість вечірньої молитви”, “Погрози ночі”, “Ранок”, але тісно пов’язані між собою спільним сюжетом та персонажами, а також єдиним почуттям і художньою ідеєю.

Почуття, яке проймає поему – це батьківська тривога за маленьку дитину, “кирпатого барометра” – синочка. Ось як лагідно батько говорить до нього на початку твору:

Ти лежиш іще впоперек ліжка –

Ну до чого мале і чудне!

А до тебе незримі віжки

Прив’язати цупко мене.

Кажуть, носа ти вкрав у баби,

Губи й ноги забрав мої,

Взяв у матері синю звабу

І в очах своїх затаїв.

Спи, грабіжнику мій кирпатий.

Сумнів диханням розігрій,

Я тобі стану в голови слати

Найніжніші подушки мрій.

І сидячи над заснулою дитиною, батько роздумує, що очікує його сина в майбутньому, турбується про його долю, його думи “розійшлися в дозори”, ніби охороняючи дитину. Мотив, який використав Василь Симоненко у своїй поезії, традиційний для української літератури, але, як правило, у різних авторів змальовується мати, яка над колискою дитини замислилася про її майбутнє. Тут же над дитиною сидить батько як охоронець, невсипущий страж.

Батько стривожений, бо:

Над народами, над віками

Встало горе, мов чорний гном.

Торохтять бойові тамтами

Над прозорим дитячим сном.

Але батькова тривога не спить, а “встає проти кривди й злоби”, щоб дитина могла спати спокійно, а совість батькова та інших батьків “ладнає гармати проти підлості і обмов”.

Вночі навколо сплячої дитини збираються різні персонажі: пітекантропи, генерали, привид. Всі вони висловлюють різні думки щодо сенсу існування, вони сперечаються з батьком, та ранок розсуджує їх. Не може перебороти батькову опіку ні всесвітній жах, ні генерали з їхніми гарматами, ні страшний привид, тому що батьківська любов всесильна.

У вигляді пітекантропів поет змальовує усіх “вузьколобих” потвор, що живуть не своїм розумом, а пустими гаслами, що вважають себе “від глузду вільними” і тому сіють навколо себе жах і запустіння.

Генерали втілюють у поемі войовниче руйнівне начало, те, яке поет так ненавидів, бо воно нищило життя. Симоненко не пробачав політикам, що розпалювали війну тільки задля своїх амбітних планів. Вони погрожують батькові тим, що й син його буде затягнутий війною:

Не цяцьками – ракетами бавимо,

А життя не вертає назад –

Син ітиме з очима кривавими

Крізь гарячий атомний чад.

Привид же уособлює усіх вбитих безневинно дітей, що стали жертвами амбіцій генералів, пустоголовості сучасних “пітекантропів”:

Я – твій ровесник, пролісок надії,

Розтоптаний жорстокістю нікчем,

Я – син краси і голубої мрії,

Я – автор ненаписаних поем.

Тільки ранок розганяє страшні видіння батька, але всі нічні думки спонукають його відчути свою відповідальність за долю сина, за долю цілого покоління, тому що:

Грядуть сини – барометри кирпаті,

Вони за все спитають завтра нас.

У читача може виникнути питання: чому автор обрав для своєї поеми назву “Кирпатий барометр”. Адже барометр – це прилад для вимірювання атмосферного тиску, який чуйно реагує на зміну погоди. Так і дитина, немов барометр, реагує на зміну психологічної атмосфери, відчуває погане та добре. І дитина відчуває “погоду майбутнього людства”. Поет дуже любив дітей, особливо коли сам став батьком, тому й відчуваємо ми всю гостроту батьківської турботи, його почуття відповідальності. У своєму щоденнику Симоненко писав: “Діти часом несвідомо говорять видатні речі…”. Отже, “кирпатий барометр” – маленька дитина – це надія батьків, цілого людства, і Симоненко відчуває це з притаманною йому загостреністю почування:

Кирпатий мій! Дивлюся я крізь тебе

У завтрашнє страдалиці Землі.

Я бережу для тебе її квіти,

Тобі несу думок своїх вогонь,

Для тебе запускаю на орбіти

Ракети із порепаних долонь.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Ніщо не звеселяє душу людини так як споріднена праця.
Життєстверджуючі мотиви в ліриці В. Симоненка