Твір на тему: Мотиви лірики В. Симоненка

Неповних двадцять дев’ять літ прожив поет, але залишив у спадок нам стільки, що вистачить на життя багатьох поколінь. Його поезії притаманний дух непоборності, вогонь неспокою, жага гуманізму. Він відкривав “духовні острови” в океані людської цивілізації, будив оту приспану доброту і заколисане милосердя, які поступово витіснялися із шаленого плину життя. А поетова доброта по-синівськи адресувалася тим, хто невтомно трудився, як і його предки, “хліб сіяв і свиней пас”, звичайним людям, які уособлювали духовний потенціал цілого

народу. Творчість Василя Симоненка виділяється яскравим світлим променем на фоні поезії шістдесятих років. Поет постійно охоплений болями і тривогами про сьогоднішнє і думами про нащадків, отих “кирпатих барометрів”, які прийдуть після нас.

Вразливістю його натури, щедрістю і чистотою почуттів пройнята поезія В. Симоненка. Багата й різноманітна художня палітра поета. “Ми живемо в добу великих діянь, а отже і в добу високої радості і великих трагедій. Відвертаючись від людських мук і страждань, а замість правди тикати їм під носа пучечок чебрецю – до біса такий жалюгідний оптимізм”, – писав поет. За його

життя побачила світ тільки невеличка збірочка “Тиша і грім” у 1962 році. Решта видань були посмертними: “Земне тяжіння”, “Вино з троянд”, “Лебеді материнства”. Особливо близька серцю читачів інтимна лірика поета. В його юнацькому серці бриніла пісня кохання. Ці почуття всесильні, вони оновлюють людину. У вірші “Вона прийшла” він пише так:

Вона прийшла, непрохана й неждана І так чарівно кликала й манила… Ну як мені за нею не піти?

Але в коханні є і будні, і свята, і це розуміє поет. Складними і суперечливими можуть бути ці почуття. І поет ніби виправдовує можливі непорозуміння між закоханими. Але… Але певен, що жодного разу У ваганнях і сумнівів час Дріб’язкові хмарини образи Не закрили б сонце від нас. Бо тебе і мене б судила не образа, не гнів – любов. В душі щедро вона б світила, Обновляла їх знов і знов. Василь Симоненко завжди пам’ятав, чиїми соками він напоєний. Рідна мати і рідна земля, мати і Батьківщина – ці почуття у нього нероздільні.

Можна вибрать друга і по духу брата, Та не можна рідну матір вибирати. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Слова “Україна, Батьківщина” – для нього святі. Поет любив свою землю, він з нею розмовляв, вів відкритий, чесний діалог. Україна для поета – мати, святиня, вона дала йому крила і снагу. Ми сьогодні заговорили на повний голос про екологію, а Симоненко ще тридцять років тому бачив вину людства у тому, що ріки міліють і “лисинами світять береги”, сприймав її як свою власну вину. Він ніби передбачав чорнобильську трагедію, ніби попереджав нас про нещастя. В поезії Василя Симоненка ми відчуваємо щиру синівську любов до людей. Болем озиваються в серці слова про бабу Онисю, у якої війна забрала трьох синів, він би їй поставив пам’ятник, “щоб всі, ідучи повз неї, знімали в пошані шапки”. Йому дорогі руки жінок, які крутили жорна, що нам “із кам’яного віку на танках варвари з Європи привезли”. Поет стає на захист дядька, якого спіймали, бо взяв він клуночок зерна. Симоненко гнівно засуджує тих, хто довів чоловіка до такого життя:

Чому він злодій? З якої речі? Чому він красти пішов своє?

Гнівно осуджує носіїв зла, несправедливості, відступників, злочинців, катів осатанілих. Де вони, ті відгодовані і сірі, Недорікуваті демагоги і брехуни, Що в’язи скрутили дядьковій вірі, Пробираючись у крісла й чини? їх би за грати! їх би до суду! І поет закликає: “Генії! Безсмертні! На коліна станьте перед смертними людьми”. Народ безсмертний, безсмертна його пісня, його дума, мова. “Народ мій є!” – вигукує поет. Дуже і дуже мало жив Василь Симоненко. Зник за пругом життя скоріше, ніж долинув до нас могутній гук його серця, заряджений тривогою двадцятого століття і любов’ю до української землі. Він – це народна совість. Не судилося йому розкритися на повну силу, але і те, що залишив нам, – нетлінне. Слава прийшла до нього посмертно і утвердилася навіки. Ідуть, біжать роки. Тужавіє земля на могилі поета, але його творчість живе, їй відкритий шлях до наших сердець.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Міцна нація починається з міцної родини.
Твір на тему: Мотиви лірики В. Симоненка