Що на кирпатому барометрі? (За твором В. Симоненка “Кирпатий барометр”)

Василь Симоненко – один з тих, кого звикли назива­ти совістю нації. Цей поет, автор пронизливих і мудрих віршів, загинув передчасно, адже тоталітарна система взяла за звичай убивати тих, хто говорив правду.

Кирпатий барометр – це не той прилад, за допомогою якого можна виміряти атмосферний тиск. Цей прилад при­значений для того, аби визначити певні покажчики в ат­мосфері суспільства – тиск жаху, тиск війни, тиск безпам’яті. Власне, кирпатим барометром поет нарік свого ма­ленького сина. І до сина він звертається словами, які пам’я­тає

міцніше за вечірню молитву.

Але дитячому сну загрожують ворожі сили. Василь Симоненко мав на увазі колишніх так званих “підпалювачів війни”, але й сьогодні цей вірш звучить абсолютно сучасно: пригадаймо хоча б події в Нью-Йорку у вересні 2001 року, коли вибухи літаків спопелили ілюзію миру, комфорту й затишку.

Ніч погрожує людині. Це час, коли на поверхню сплива­ють прадавні страхи, щоб мучити й не давати спокою. Та не лише глибока ніч жахає людей. Є ще пітекантропи, які владні зжерти й потоптати все на своєму шляху, – ті самі мавполюди, від яких народилися генерали нової війни:

Як розірве космічну тишу

Передсмертний

стогін землі –

Вічність подвиги наші запише

На своєму сивім чолі.

Генерали хочуть лише одного: продемонструвати свою вірність присязі й професійні якості, тобто в черговий раз убити якомога більше людей. Та влада прибічників війни не безмежна. І лунає голос маленького привида – уособ­леної пам’яті про життя й любові до життя, якому не судилося тривати:

Я твій ровесник. Доля моя куца,

Печаль моя не відає кінця.

Я кличу вас у відчаї не гнуться,

А вибухати, як нові сонця!

Привид не пророкує, а закликає бути активним, не підко­рятися сваволі жорстокого світу.

Заключна частина твору називається “Ранок”. Вона є символічною: після ночі, після жахів уявної пронизливої ядерної зими настає ранок. Життя перемагає війну, ад­же воно сильніше. У чому ж убачає надію Василь Симоненко?

Ми народились в муках, щоб родити,

Синами обезсмертити свій рід,

Щоб квітував на диво всьому світу

Козацькій геніальний родовід!

Ось де вбачає поет вихід з безвихідного становища сучас­ності. Адже війна є не лише станом суспільства, а й станом душі. Сьогодні замість світових війн відбуваються десятки локальних конфліктів, які то розгоряються, то погасають. Здається, що одна велика світова війна розпалася на багато частин, і від цього не легше ні Землі, ані людству. Це дивна безвихідь, у якій знаходиться людство в цілому, і ніхто неспроможний першим вирватися із зачарованого кола.

Усі війни закінчаться, коли людина звернеться до вічних цінностей. Адже:

Грядуть сини – барометри кирпаті.

Вони за все спитають завтра нас.

Так, сучасне людство нарешті зрозуміло, що ігри у війну треба припиняти, і це дуже серйозно. Загроза ядерної війни зменшилася, але тепер більш реальною стала загроза війни бактеріологічної або хімічної. До того ж постійний страх перед війною калічить людську психіку, руйнує її дощенту. І завжди поети – ці пророки людяності й духовного зро­стання – намагаються вчасно попередити нас про страшну небезпеку. Ми будемо пильні, аби через яких-небудь кілька років наші кирпаті барометри не зненавиділи нас за байдужість, слабкодухість, пасивність.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Зміст назви ляльковий дім.
Що на кирпатому барометрі? (За твором В. Симоненка “Кирпатий барометр”)