Хто винен у трагедії Акакія Акакійовича Башмачкіна?

Твір За повістю М. В. Гоголя “Шинель”. “Шинель” – остання з “петербурзьких повістей” Гоголя. Написана в 1839-1841 роках, у пору найвищого розквіту творчого генія письменника, “Шинель” продовжує тему “маленької людини”, що звучить у “Портреті”, “Невському проспекті”, “Записках божевільного”. Причому якщо Пушкін у “Станційному доглядачі” розповів про долю Виріна з позиції пана, нехай доброго і співчутливого, то Гоголь у своїх повістях розповідає про людей Петербурга, наблизившись до них упритул,

як побратим з нещастя.

Герой “Шинелі” Акакій Акакійович Башмачкін – скромний чиновник в одному зі столичних департаментів, “чиновник не можна сказати щоб дуже примітний, низенький на зріст, трохи рябуватий, трохи рудуватий, трохи навіть на вид підсліпуватий, з невеликою лисиною на чолі, зі зморшками по обидва боки щік і кольором обличчя, як то кажуть-, гемороїдальним…” Башмачкін – особистість надзвичайно покірлива і незначна. Гоголь починає повість іронічним описом “зумовленості” усього життя свого героя. Незавидна доля випала йому, ще коли вибирали йому ім’я. Календар усякий раз відкривався

на чомусь важкому для вимови (Трифілій, Варахасій і так далі). Зрештою вирішили назвати хлопчика Акакієм на честь батька. “Акакій” у перекладі з грецького – “незлобивий”.

Таким чином, Башмачкін – двічі незлобивий, найсумирніший. Він служить на маленькій посаді, тому що йому, через його недоумкуватість, можна довіряти лише переписування паперів. Зате вже переписує Башмачкін ревно, любовно і не робить помилок, навіть коли з нього знущаються молоді і жваві колеги. Він тільки зрідка вимовляє: “Дайте мені спокій, навіщо ви мене кривдите?” І це тихе благання іноді здатне присоромити людей, нагадати їм, що Башмачкін – бідний, убогий, але все одно представник людства.

Духовний світ Акакія Акакійовича нескінченно убогий. У ньому є тільки служба, одноманітність якої Башмачкіна нітрохи не обтяжує, напівголодне злидарське існування з економією копійок. У житті цієї людини немає ні радості спілкування з рідними і друзями, ні книг, ні любові, ні природи. Немає навіть дрібних людських вад і пристрастей. Тому придбання нової шинелі стає подією глобальною, що перевертає основи буття. У житті Башмачкіна з’являється мета! Півроку зовсім злидарського життя – і кравець Петрович, єдина людина, що виявляє до героя повісті інтерес і співчуття, любовно обсмикує на Акакієві Акакійовичу поли обновки. Коли невідомі грабіжники зривають її з плечей Башмачкіна – світ руйнується. 1 довершує життєву катастрофу похід нашого чиновника до “значної особи”, яка не тільки не стала клопотати про розшук грабіжників, але і грубо, принизливо розпекла його.

Башмачкін занедужав і помер, проклинаючи в маренні своїх кривдників. Його смерть ледве помітили в департаменті. Але поява Акакія Акакійовича в образі примари, що зривала з пліч перехожих шинелі і позбавила “значну особу” її генеральського одіяння, налякало багатьох, як лякає зазвичай людей несподіване і жахливе перетворення чогось звичного і незмінного. Тихе, примарне життя Башмачкіна ставило його в один ряд із блаженними і мучениками. Якби не гого-лівська іронія, не дуже доречна при створенні житія. Якби не посмертний бунт “маленької людини”, що кидає похмурий відблиск на байдужий чиновницький Петербург, у якому людина вільна умирати від голоду і холоду. Адже Башмачкін міг би жити, якби “значна особа” не так пишалася своєю посадою і поблажливо поставилася до його прохання.

Чи якби товариші по службі зібрали йому гроші на нову шинель. Чи якби світ узагалі не був такий жорстокий. Хоча Гоголь показав нам долю не кріпака, що знаходиться в руках поміщика, а людини, що могла багато в чому сама вибудовувати своє життя і розпоряджатися ним. Якби в Башмачкіна були друзі, близькі, якби він думав і піклувався про когось, крім себе, йому було б легше перенести лихо, що звалилося на його. Шкода нещасливого недорікуватого чиновника, що став страшною примарою – світ не помітив його і не пішов йому назустріч. Повість Гоголя торкається нашої душі, як торкнулася вона душі того молодого чиновника, що зміг почути в благаннях гнаної і жалюгідної істоти: “Дайте мені спокій, навіщо ви мене кривдите?” інші слова: “Я брат твій”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Хто винен у трагедії Акакія Акакійовича Башмачкіна?