У чому суть трагедії Анни Кареніної

В основі соціального роману «Анна Кареніна» – історичне явище, що торкається життя усього народу. Побут пореформеного часу видався нетривким. Зубожіння, сімейні драми, крахи банків, катастрофи на залізницях – такими були ознаки 70-х років Х!Х сторіччя.

В романі «Анна Кареніна» Толстому перш за все імпонувала головна думка твору – роль сім’ї. Адже всі найважливіші суспільні зміни починаються або завершуються в сімейному колі, в особистому світі, в повсякденному житті. Значення соціальних змін в житті людини вимірюються, певно, ступенем їхнього впливу на сімейні розпорядки.

Трагедія Анни Кареніної має соціальний характер. Навіть до кохання Вронського Анна була самотньою в світі і в своїй сім’ї. Погляд на сім’ю у світському суспільстві був досить дивним: діти виховувались окремо від батьків. Можливо тому так жорстоко вирішив Каренін долю Анни, розлучивши її з сином, що сам не відчував батьківської любові до своєї дитини? До того ж у суспільстві панує брехня.

Якби Анна дотримувалась зовнішньої благопристойності у сімейний стосунках, то суспільство не відвернулось

б від неї. Але така натура, як Анна, не могла жити в брехні. Отже, основними перепонами до щастя Анни Кареніної з Вронським були Каренін і світське суспільство. Анна боролася за своє щастя, але не мала підтримки навіть коханого.

Пошуки виходу із становища простежуються в бажанні Анни стати письменницею, поборницею жіночої освіти, в її суперечках щодо жіночих гімназій. Проте штучність її становища і занять призводить до пошуків забути: за допомогою наркотиків. Сили надломлено… Спочатку Анні вдавалося все. Каренін з болем помічав, що вона здобувала тріумф: не схотіла залишатись в нього далі – не залишилась, вирішила поїхати з Вронським – і поїхала. Не було такої жертви, яку б Анна не принесла в ім’я здійснення своєї мрії про щастя.

«Світ» не вибачив Анні відкритого і чесного кохання. І Вронський, як типовий представник цього «світу», теж опинився по інший бік від неї. Навіть кохання не зменшило протистояння суспільства і особистості, а підштовхнуло до чвар і суперечок зі світом, з людьми, з життям. Драма Анни Кареніної полягає в тому, що вона, маючи найчистіші моральні почуття і помисли, вступила у протиріччя зі своїм середовищем, своєю епохою.


Роль античного міфу у п'єсі пігмаліон.
У чому суть трагедії Анни Кареніної