Усвідомлення громадянської позиції людини (за творами Т. Шевченка)

Глибока філософія прихована у словах В. Джеймса: “Суспільство деградує, якщо не отримує імпульсів від окремих особистостей; особистість деградує, як­що не отримує співчуття від усього суспільства”. Я думаю, однією із таких осо­бистостей, яка підштовхнула суспільство до активних дій у боротьбі за волю, свободу народу був і залишається Т. Шевченко.

Не кожного члена суспільства можна назвати громадянином, а лише людин­у у з активною життєвою позицією. Вона докладає максимум зусиль, щоб жилося краще усім.

Ідея утвердження активної

громадянської позиції людини-патріота стала провідною у вірші “Минають дні, минають ночі…” Ліричний герой роздумує над швидкоплинністю життя. День за днем воно наближає людину до вічності. Але сидіти і чекати свого кінця – це є не лише ганебним для людини. Це злочин про­ти суспільства. І Шевченкові слова звертання до долі більше нагадають молитву:

Не дай спати ходячому,

Серцем замирати

І гнилою колодою

По світу валятись.

Лише істинний гуманіст здатен прожити власне життя для людей, захищаючи їхні інтереси. Саме любов є найбільшою рушійною силою.

А дай жити, серцем жити

І людей

любити…

На час написання вірша поет уже мав гіркий досвід стосунків із владою. Він розумів, що царизм докладає всіх зусиль, щоб зберегти єдину і неподільну Російську імперію та самодержавство. Свої переживання він озвучує устами лі­ричного героя:

Страшно впасти у кайдани,

Умирать в неволі…

Але він, істинний громадянин, найбільше боїться померти, не залишивши по собі жодного сліду. Для нього інтереси народу і рідного краю є надто дорогими.

А ще гірше – спати, спати,

І спати на волі –

І заснути навік-віки,

І сліду не кинуть

Ніякого…

Цей вірш не втратив своєї актуальності. І я впевнена, що ніколи не втратить. Держава буде існувати доти, доки будуть жити люди, готові служити їй вірою і правдою, захищати її інтереси, а отже, захищати людей. Особисто я не хочу “гнилою колодою по світу валятись”. І я вірю, що, коли виросту, то служитиму людям і любитиму їх.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Усвідомлення громадянської позиції людини (за творами Т. Шевченка)