Твір-розповідь. Музей Григорія Сковороди

Серед численних історико-культурних пам’яток стародавнього міста Переяслава-Хмельницького вирізняється своєю оригінальною архітектурою меморіальний музей видатного українського філософа, гуманіста і поета Григорія Савича Сковороди.
Експозицію музею розміщено у колишньому колегіумі, де 1753 р. Григорій Савич читав лекції з поетики. У центрі залу, на фоні старовинних рушників і килима,- скульптура Г. С. Сковороди у вигляді мандрів-ника з палицею.
Через усе життя проніс поет любов до музики, до фольклору. Він успадкував її від матері,

перейняв від кобзарів і лірників.
У музеї представлено музичні інструменти XVІІІ ст. – ліра, кобза, цимбали, бандура, якими досконало володів Григорий Савич.
Син малоземельного селянина-козака, він був тісно пов’язаний з народом. Видатний мислитель вірив, що народ неодмінно прокинеться і піднесе меч гніву проти кріпосників.
Найсильніше враження на численних екскурсантів справляє клас поетики, келія, бібліотека. Співробітники музею відтворили майже у первісному вигляді обстановку келії, в якій жив Г. С. Сковорода, інтер’єр навчального закладу того часу. Масивні, понад метр у товщину, стіни класу, високі
напівовальної форми вікна, зрізані у склепінні. Ніша у стіні, де зберігалися навчальні посібники. Столи й лави, на одній стіні – ікони, на іншій – одяг бурсаків. Кафедра й крісло вчителя, класна дошка. На столах – старовинні книги.
Відвідувачів не залишає відчуття, що студеї – учні колегіуму – тільки-но вийшли з класу, де слухали Григорія Савича Сковороду.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір-розповідь. Музей Григорія Сковороди