Твір роздум щодо сучасності ідеї Сковороди “сродної” душі праці

У білому розповні січня, коли довкружжя снить пречистим безгомінням, а кожен щонайбуденніший слід життя на ньому відбивається в піднебессі щемкою луною чекання, і в зеленій повені травня, коли світанки й надвечір’я розливаються у вічність солов’їним сміхом-риданням, а предковічні сили землі та неба творять велике диво квітування, ця земля заворожує особливим, не схожим на жодні інші тембром тривання^ Здається, саме бурштинові струни тутешнього саду навіюють тобі ці прозорі речитативи буття: хочеться сягнути кожної пташки, хочеться добачити в кожній росинці ту частку світу, той спосіб його пізнання, без яких і немислиме людське існування.

Чарівний сад пісень, сад високого морального прикладу пробування в житті й мистецтві, сад сумлінного осмислення людської природи і своєї ролі в суспільстві, цей сад – мрію свою і своє діяння – він полишив нам у спадок, заповівши ретельно доглядати, пильнувати його.

Хто з митців не прагнув прозирнути в таємницю Григорія Сковороди – розгадати його, можливо, й не підозрюючи, що мають справу саме з і тім випадком, коли сама сутність

людини становить найбільшу загадку?

Адже саме вчення про малий світ, себто людину, є стрижнем усієї його філософської системи. Сковорода пояснював природу, виходячи з сутності людини. Він вірив, що це прагнення становить суть людини, що “жизнь і діло єсть тоже…”. Він хотів бачити людей щасливими і не втомлювався нагадувати, що потрібна шукати себе у праці, що праця – особливо творча – приносить щастя лише тоді, коли відповідає природним нахилам, є “сродною” душі, покликанням.

Він писав мало. Три десятки байок – невеличких філософських трактатів, що ввійшли до збірки “Басні Харьковскіє”, три десятки пісень. Написаного й справді порівняно небагато… Зате ж як рясно зійшло посіяне філософом-просвітителем добре у мудрості своїй слово! Зійшло, протривало в пам’яті народній, хоч офіційно його не згадувалося, не вивчалося, не видавалося понад століття! Байки передавалися з уст в уста, деякі пісні стали народними.

1912 року перше видання його творів побачило світ. Перший пам’ятник народному просвітителю в Україні було відкрито в Лохвиці.

…Біло бджоліли яблуні, тихо тлумилися пойняті гордою стумою серця… Не одна сотня тисяч вільних громадян нашої Вітчизни відвідали господу Великого Просвітителя – садибу музею-заповідника Григорія Сковороди, що в Сковородинівці Харківської області. Але незрівнянно більше людей ще верстатиме сюди свою стежку. Вічний належить вічності.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір роздум чи потрібна дистанційна освіта.
Твір роздум щодо сучасності ідеї Сковороди “сродної” душі праці