Твір на тему: Погиб Поэт! – невольник чести
Це ім’я відомо не тільки в нашій країні, але й в усьому світі. Воно входить у наше життя ще в дитинстві, входить, щоб залишитися в ньому назавжди. Вірші Пушкіна мають чарівність, хвилюють нас образи і видіння, які складаються зі слів, і ми переживаємо одну із самих щасливих миттєвостей, що даруються людині. Я в дальнем детстве речь России По книжке Пушкина учил. Мне в душу вольние, святне Мечти навеки он вселил. Пушкін – це краще, що є в кожному з людей. Це доброта і талант, сміливість і мужність, простота і вірність. Читаючи Пушкіна, я вчуся жити.29
Стріляючи в Пушкіна, він стріляв у Поезію, стріляв у Росію, стріляв у російський народ, стріляв у все живе і прекрасне. Пушкін – геній поетичний, народний. Він був даний світу
Але ні, Пушкін не був убитий! Він знайшов безсмертя. Мертвим виявився Дантес, а в його особі “увесь вищий світ”, що так чекав смерті поета. І все-таки є Щось у цьому світі, що несе відплату за зло. Адже дочка Дантеса страждала душевною хворобою від свідомості, що її батько – убивця Пушкіна. У 1997 році виповнилося 160 років із дня загибелі Олександра Сергійовича Пушкіна. Але він як і раніше з нами, у душі кожного з нас живуть його неповторні рядки, його безмежна любов до Вітчизни, віра в добро, красоту, справедливість. Пушкін – любов і гордість російського народу. Після смерті Пушкіна вражений М. Лєрмонтов написав вірші, які схвилювали всю Росію. У біографічних записках про життя і творчу діяльність Лєрмонтова звертає на себе увагу неприязне ставлення до нього царя Миколи І. Чим же поет був так небажаний цареві, правителю, що той декілька разів висилав його на Кавказ, а перед останнім засланням Лєрмонтова з іронією побажав йому “щасливої дороги”? Вірш “Смерть Поета” написаний гострим пером, яке викриває, завдає смертельні удари ворогам великого поета в особі консервативного кола вельмож, які жадібною юрбою стоять біля трону. Лєрмонтов дійсно був активним борцем, що не бажав миритися з застоєм, який явно намітився у свідомості прогресивної частини мислячих людей у роки реакції.
Підтвердженням активної життєвої позиції є вірш “Смерть Поета”, написаний після трагічної смерті О. С. Пушкіна.
Вони стоять поруч у російській літературі. Вони сучасники і водночас – люди різних поколінь.
Пушкін – поет епохи розквіту передової думки, Лєрмонтов же сформувався як поет в епоху тиранії і реакції, що настала після повстання декабристів. І все ж є щось, що зближує ці імена. Це люди, які щиро тривожилися про долю батьківщини, люди-борці, що жагуче любили свободу і ненавиділи рабство у всіх його проявах, люди, що стали гордістю і совістю свого народу. Це люди схожої долі. Росія почула ім’я Лєрмонтова і запам’ятала його назавжди. Це трапилося в суворі і скорботні дні прощання Росії зі своїм улюбленим сином, розставання народу зі своїм національним генієм. Убивство на дуелі Пушкіна глибоко потрясло і схвилювало Лєрмонтова.
Ø Погиб Поэт! – невольник чести – Пал, оклеветанний молвой, С свинцом в груди и жаждой мести, Поникнув гордой головой!
– пролунали слова розпачу і болю, слова обвинувачення вбивцям поета. “На що він руку піднімав)” – обурюється Лєрмонтов. Геній Росії, її свобода і слаиа виявилися в ту “мить криваву” перед дулом пістолета. Але Лєрмонтов розуміє, що Дантес був лише виконавцем кривавого замаху на честь і совість Росії. Він зриває маски брехні і лицемірства і називає всіх винних у смерті поета:
Ви, жадною толпой стоящие у трона, Свободи, Гения и Слави палачи! Таитесь ви под сению закона, Пред вами суд и правда – все молчи!..
Обурені Лєрмонтовські рядки повні гніву і зневаги не тільки до катів генія, але і до світоустрою, який їх породив. Щоб написати такий вірш, потрібно було мати велику сміливість. Лєрмонтов не злякався наслідків. Написавши цей вірш-викриття, вірш – обвинувачувальний акт самодержавству, він виконав свій людський і громадянський обов’язок. “До нещастя занадто великої проникливості, – писав про нього Гер-цЄН) – він додав інше – сміливість багато що висловлювати без прикрас і без пощади. Істоти слабкі, ображені ніколи не прощають такої щирості”.
Передчувати і знати – ці поняття були для Лєрмонтова рівнозначні. У вірші “Смерть Поета” – передчуття, пророцтво і власної швидкої загибелі – у тих же умовах і за тих же причин.