Твір на тему: “Образ Петербурга в гоголівській прозі: традиції і новаторство “

Вперше М. В. Гоголь вирушив до Петербурга разом зі своїм шкільним товаришем Олександром Данилевським в грудні 1828 . По ходу наближення до столиці цікавість і нетерпіння подорожніх зростала. Нарешті, вони побачили незліченні вогні, які сповіщали про наближення до великого міста. Молодих людей охопив захват, забувши про мороз, вони раз у раз піднімалися навшпиньки і висовувалися у вікна, горячи бажанням швидше і трохи краще розглянути Петербург, що повільно наближався. М. В. Гоголь сильно хвилювався, то й річ визирав з екіпажу і, врешті-решт, підхопив

легку застуду і нежить. В дорозі він навіть обморозив собі ніс, через що був змушений кілька днів просидіти, не виходячи з дому. Від усього цього у письменника захоплення швидко змінилося невдоволенням. Погіршили враження від Петербурга столичні ціни і різні незручності, які завжди супроводжують проживання у великому місті.

Через кілька днів після прибуття до Петербурга М. В. Гоголь написав матері: “Петербург мені видався зовсім не таким, як я думав. Я його уявляв набагато красивіше, прекрасніше, і чутки, які розпускали інші про нього, також брехливі. Жити тут не зовсім по-свинськи, тобто мати разів на день

щі та кашу, незрівнянно дорожче, ніж думали. За квартиру ми (з Данилевським ) платимо вісімдесят рублів на місяць, за одні стіни, дрова і воду… Їстівні припаси також недешеві… В одній дорозі витрачено мною триста з лишком, та тут покупка фрака і панталонів коштувала мені двохсот, та сотня вийшла на капелюх, на чоботи, рукавички, візників і на інші паскудні, але необхідні дрібниці, та на переробку шинелі і на покупку до неї коміра до вісімдесяти рублів”.

Перші свої враження про перебування в Петербурзі М. В. Гоголь переніс у свої так звані ” повісті петербурзького циклу” – добре відомі читачам твори “Ніс”, “Шинель”, “Невський проспект”, “Записки божевільного” і “Портрет”, які були опубліковані в різний час, але в яких знайшло відображення ставлення письменника до Петербургу.

Цікаво, що письменник ніколи не поєднував їх в окремий цикл, як зробив це зі збірниками “Вечори на хуторі поблизу Диканьки” та “Миргород”. Наприклад, в зібранні творів, яке вийшло в 1842 році, вони розміщені по сусідству з повістями “Рим” і “Коляска”. Тим не менш, саме ці п’ять повістей увійшли в російську літературу як “петербурзькі повісті М. В. Гоголя”.

Однак образ Петербурга у М. В. Гоголя виник ще в 1831 році в повістях “Ночі перед Різдвом” і “Пропала грамота. У цих творах вже проступають риси столиці, які в подальшому більш широко розгорнулися в “петербурзьких повістях”. Але вони трохи умовні, нібито декоративні. Для того, щоб більш глибоко проникнути в столичне життя, М. В. Гоголю довелося прожити в Петербурзі ще два роки, через які й з’явилися ідеї нових повістей.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “Образ Петербурга в гоголівській прозі: традиції і новаторство “