Твір на тему: “Мова – першоелемент літератури”

Слово є двигун думки, лише воно одне звертає поточне почуття в думку.

(А. Платонов )

Сила слова, влада слова! Ці, вже усталені словосполучення часто зустрічаються і відомі практично всім. Але чи справді слово є таким сильним і владним, а мова являє собою першоелемент літератури?

У російській мові існує величезна кількість приказок і прислів’їв про силу слова і мовою. Наприклад: “Слово як подорожник : воно нікуди не може піти саме, але його всюди знаходять люди”, “Не за словами судять, а по справах”, “Одне слово кістку ламає,

інше – зрощує” , “Слово не горобець, випустиш – не впіймаєш” і багато інших.

Нікому не відома таємниця походження людської мови. Сьогодні існує безліч версій. Одні дослідники стверджують, що мова стала результатом багатовікового перетворення мавпи в людину, інші вважають, що здатність людей розмовляти з’явилася сама по собі, треті впевнені, що це безцінний дар Божий. І лише в одному всі вчені одностайні: саме мова робить людину особистістю, саме мова є невід’ємною рисою людського суспільства і поза цього товариства навчитися мови просто неможливо.

За визначенням М. Горького слово є першоелементом

літератури, в той час як сама мова являє собою цінний матеріал, необхідний для розвитку словесного мистецтва. А відомий російський лінгвіст А. П. Журавльов упевнений в тому, що художня література є вищою формою організації мови, при цьому має значення абсолютно все: і повна сенсу музика слів, і ритм, і глибина значення слова.

У світі практично не існує таких мовних форм і слів, які не могли б послужити матеріалом для створення художнього образу. Весь секрет, за словами О. С. Пушкіна, криється “у почутті доцільності та пропорційності”. О. М. Толстой підтримував думку великого російського поета: “Мертвих слів немає – всі вони оживають у відомих поєднаннях”.

Мова будь-якого видатного літературного твору сама по собі є справжнім витвором мистецтва. Звичайно, словами неможливо досягти такої безпосередності і точності зображення, як у творах живопису або скульптури, але при цьому слову доступно все, що доступно сьогодні людській думці. А людській думці доступно абсолютно все, ну, може, майже все. Тому література здатна за допомогою слова охопити всі сторони людського життя. Художні твори представляють собою своєрідну машину часу, яка дає можливість збагатити наше уявлення про світ, в якому жили наші предки і в якому живемо ми з вами.

Що ж до слова – то це найбільший двигун людського прогресу. Воно здатне зберегти той досвід, який накопичило людство за час свого існування. Тому наше слово і нашу мову потрібно охороняти, берегти, вивчати і розвивати, використовуючи все те, що залишили нам у спадок попередні покоління, привносити в нього своє, нове, дбати про чистоту і красу рідної мови.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: “Мова – першоелемент літератури”