Твір на тему: Мотиви лірики І. Франка

Поетична творчість І. Франка – видатне явище в українській літературі. Вона вражає як обширом та глибиною зображення життя й душі народу, так і своєю високою ідейністю та художньою досконалістю. Простотою і глибиною своєї поезії Франко був найближчий до Шевченка. Як і великий Кобзар, Каменяр говорив саму правду. “В пісні те лише живе, що життя дало”, – проголосив письменник на початку своєї літературної діяльності, і його поетичне слово стало виразником громадсько-політичних ідеалів демократичної інтелігенції, зброєю у боротьбі

за інтереси трудового народу, своєрідним щоденником життя великого поета.

Найвизначнішою у поетичній спадщині Франка є збірка “З вершин і низин”. Вона поклала початок новому етапу в розвитку української літератури. З великою поетичною силою в нових історичних умовах у ній зазвучали революційні, патріотичні і викривальні мотиви, започатковані Тарасом Шевченком. У збірку “З вершин і низин” поет вклав весь жар свого гарячого серця, усю свою пристрасну любов до рідного народу. Ідейне багатство збірки відбиває духовне багатство нашого народу, який устами Франка сказав про себе вагоме слово: і про горє-біду,

і про гнів-клекіт, і про надію-сподівання. На сторінках збірки ніби сам народ заговорив про своє нестерпне життя під гнітом експлуататорів, розкрив тайники своєї невичерпної сили й енергії, сміливо став на боротьбу з гнобительським ладом, сповнений віри у неминучу перемогу над ворогом.

Головний герой лірики І. Франка – незламний борець-революціонер. Згадаймо його вірші “Гримить”, “Гімн”, “На суді”, “”Каменярі. Особливо захоплюють своєю могутньою силою рядки з його “Каменярів”:

Отак ми всі йдемо, в одну громаду скуті Святою думкою, а молоти в руках. Нехай прокляті ми і світом позабуті Ми ломимо скалу, рівняєм правді пути, І щастя всіх прийде по наших аж кістках.

Девізом цих борців-революціонерів, яких вивів І. Франко у поезії, як і самого поета, були знамениті рядки з його вірша: “Лиш боротись – значить жить…” Мотиви викриття тогочасного ладу прозвучали у збірці ” З вершин і низин”, яка піднесла українську політичну лірику на новий, вищий щабель Книга відзначається різноманітністю жанрів, високою художньою майстерністю, глибокою народністю, багатством ритміки, інтонацій і мелодики.

Славетний Іван Франко також великий майстер інтимної лірики. Збірка “Зів’яле листя” своєю красою, глибоким почуттям і сердечністю належить до найкращих зразків світової поезії. Збірка вразила мене великою внутрішньою силою ліричного чуття, багатством змісту, мінливістю настроїв і тонкою грою емоцій.

Поезія “Чого являєшся мені у сні” є однією з найкращих у збірці. Ліричний герой із сумом запитує свою долю, чого ввижається йому уві сні образ коханої дівчини і тривожить зранене любов’ю серце. Він щиро кохає свою милу, хоч вона й згордувала ним. Довга розлука посилила в його серці пекучий біль, але не погасила вірного кохання. Свою безнадійну любов, страждання й журбу переливає він у сумні пісні:

В житті ти мною згордувала, Моє ти серце надірвала, Із нього визвала одні Оті ридання голосні – Пісні

Рядки цієї поезії, цієї сердечної сповіді Франкової душі кожен раз зачаровують і хвилюють мене. А які ніжні почуття, який трепет серця збуджують такі прекрасні поезії, як “Я не тебе люблю”, “Червона калина, чого в лузі гнешся?” Як тонко, як ніжно і поетично оспіваз поет красу коханої дівчини, невгасиму любов до неї:

Я понесу тебе в душі на дні Облиту чаром свіжості й любові Твою красу я переллю в пісні, Огонь очей в дзвінкії хвилі мови, Коралі уст у ритми голосні…

Так, І. Франко – геніальний поет. Я бачу його поряд з найвидатнішими світовими майстрами поетичного слова. Читання віршів великого Каменяра – це завжди насолода, це урочисто-святковий настрій, це хвилини духовного зростання і самовдосконалення, прилучення до чарівної краси, „ до всемогутньої поезії, яка виховує в нас палку любов до рідного краю, повагу до інших народів, допомагає нам жити, боротись, творити добро і красу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Твір на тему: Мотиви лірики І. Франка