Тема дружби і товариства в творчості О. С. Пушкіна

Чарівність імені Пушкіна невичерпно. Одна з найважливіших тем його поезії – тема дружби, товариства, вселюдської доброти. Друзі значили для Пушкіна багато. У ліцейські роки це були студенти, охоплені як і сам майбутній поет, волелюбними настроями. Серед них І. І. Пущин, В. К. Кюхельбекер, А. А. Дельвіг. Шість років друзі провели в Царському Селі, ділилися враженнями радісними від навчання, мріяли про оновлений майбутньому Росії, писали вірші. Згадуючи в 1825 році свої ліцейські роки, Пушкін писав:

Друзі мої, прекрасний нагі, союз!

Він, як душа,

неразделім і вічний –

Неколебім, вільний і безпечний

Зростаються він під покровом дружних муз.

У більш пізній період друзі для Пушкіна – відволікання від буденності, повсякдення, занурення в солодкі спогади про незабутні роках навчання. Що стосується Дельвіга, то в послеліцейскій період вони з Пушкіним були не тільки друзями, але і співробітниками, разом видавали “Літературну газету”. Дізнавшись про смерть друга, Пушкін гірко журився. Пізніше він напише:

Сумний гуляю – зо мною доброго

Дельвіга немає,

У темній могилі спочив художників 8216друг і радник.

Пушкін належав до покоління, на

долю якого випали і Вітчизняна війна 1812 року, і виховання декабристів у 1825 році. Поколінню, можна сказати, героїчному, який представив безстрашних синів батьківщини, поколінню, в якому були закладені героїчних рис. Будучи одним з кращих представників цього покоління, Пушкін проявив у своєму характері його риси з найбільшою виразністю. Звідси і виняткова щирість, чесність і твердість у відносинах з друзями, будь то однолітки-ліцеїсти, декабристи або літератори.

Правда, не можна сказати, щоб у відносинах з друзями біля Пушкіна не було ніяких розбіжностей і сварок. Безперечно, такі були: розвивався сам поет, змінювалися з роками і його друзі. З часом мінялися багато симпатії Пушкіна.

Темою дружби пройнятий і вірш поета, присвячене своєму другові Чаадаєву, в якому юний Пушкін закликає свого старшого за віком приятеля присвятити вітчизні душі прекрасні пориви. Що стосується цієї дружби, то вона була не ідилічною, а зі спорами, з розбіжностями. Втім, як будь-яка справжня дружба. Незважаючи на те, що поет не один раз висловлював Чаадаєву свою незгоду з його зневажливими оцінками минулого і сьогодення в Росії, дружба не переривалася, оскільки заснована була на повазі та людському взаєморозумінні.

Всім відома дружба Пушкіна з декабристами. Навіть самому Миколі І на аудієнції поет сказав: “Став би до рядів бунтівників”, відповідаючи на запитання, як він вчинив би, якби був тоді в Петербурзі. Проте відомо, що між Пушкіним і декабристами відбувалося чимало суперечок і до повстання, і після його поразки. А вся справа в тому, що дружба ця була заснована не на поддаківаніі, не на взаємній лестощів, а на гідному відстоюванні своїх поглядів, як і личить справжнім друзям.

Звідси можна зробити висновок: дружба для Пушкіна – це визнання іншого людського характеру, іншого шляху, це душевна щедрість, а не самоствердження. До таких відносин в дружбі, до такого шляхетності, до безстрашному відстоювання істинних цінностей повинні прагнути і ми, нащадки безсмертного генія.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Тема твору євгеній онєгін.
Тема дружби і товариства в творчості О. С. Пушкіна